Zdrowy styl życia

Czym zajmuje się asystentka stomatologiczna?

Wybierając się do stomatologa na przegląd jamy ustnej czy borowanie zęba, większość osób zazwyczaj dostrzega jedynie lekarza wykonującego dany zabieg. Zupełnie natomiast nie jest zauważana asystentka stomatologiczna, która pełni przecież równie istotną rolę, ponieważ jej zadaniem jest przygotowanie niezbędnych narzędzi i akcesoriów, a także dbanie o komfort pacjenta. Za co jeszcze jest odpowiedzialna?

Zawód dla ludzi obrotnych i empatycznych

Asystentka stomatologiczna to zawód cieszący się w ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem. Może go wykonywać osoba, która zdobyła właściwe wykształcenie — co najmniej średnie medyczne, konkretnie o profilu asystentki. Oznacza to więc konieczność ukończenia medycznej szkoły średniej albo policealnej. Często również zdarza się tak, że np. dla wykwalifikowanego asystenta osoby niepełnosprawnej kursem dodatkowym jest właśnie przeszkolenie na pomoc stomatologiczną. Jeśli chodzi o zakres obowiązków osoby wykonującej omawianą profesję, to obejmuje on:

  • przygotowanie pacjenta do zabiegu — cenione jest podejście empatyczne i umiejętność uspokojenia zdenerwowanej osoby (elementy psychologii)
  • organizacja stanowiska pracy stomatologa — dbanie o czystość narzędzi oraz dostęp do niezbędnych leków czy preparatów
  • sporządzanie wszelkich materiałów stosowanych jako wypełnienie ubytków
  • prowadzenie dokumentacji gabinetu — uzupełnianie listy zabiegów i leków, sporządzanie rozliczeń itp.
  • ustalanie terminów wizyt, a także umawianie pacjentów
  • nadzorowanie całego grafiku

Warto podkreślić, że asystentka stomatologiczna nie może samodzielnie wykonywać głównych zabiegów na zębach. Lekarz niekiedy prosi ją jedynie o drobne czynności, takie jak choćby scalling, lakowanie czy piaskowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji