Zdrowy styl życia

Przyczyny zwyrodnienia stawów

Stawy to ruchome elementy ciała odpowiedzialne za skuteczne amortyzowanie wszelkich ruchów. Niestety często dochodzi do ich zwyrodnienia (tzw. artrozy), co powoduje zazwyczaj silny ból i znaczne ograniczenie sprawności. Jedną ze skutecznych metod leczenia jest w tym przypadku terapia ortholine, polegająca na wstrzyknięciu w dane miejsce na ciele pacjenta skoncentrowanych białek przeciwzapalnych wyprodukowanych z jego własnej krwi. Ze szczegółowymi informacjami na ten temat zapoznamy się na https://orthokine.pl/.

Zmiany pierwotne oraz nabyte

Na chorobę zwyrodnieniową stawów cierpią głównie seniorzy, ale coraz częściej dotyka ona również kobiety i mężczyzn w wieku 30-40 lat. Podstawową jej przyczyną jest oczywiście podeszły wiek (dotyczy to w szczególności pań po menopauzie), a także czynniki genetyczne bądź hormonalne. Poza tym bezpośrednim powodem artrozy może być konkretny uraz mechaniczny zaistniały wskutek nieuważnego uprawiania sportu lub wypadku komunikacyjnego.

Jeszcze inny istotny element sprawczy to otyłość, która prowadzi do nieustannego przeciążenia stawów, wpływając tym samym bardzo negatywnie na ich funkcjonowanie. Z tego względu na każdym etapie życia warto podjąć próbę zrzucenia zbędnej tkanki tłuszczowej w celu znacznego ograniczenia ryzyka. 

Do pozostałych kluczowych przyczyn zwyrodnień stawów zalicza się:

– zbyt częste zginanie kolan albo klęczenie

– rozmaite deformacje cielesne

– nieprawidłowe ustawienie kości po urazie lub operacji 

– siedzący tryb życia (aktywność fizyczna ograniczona do minimum)

– choroby o charakterze zakaźnym i ogólnoustrojowym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji