Rehabilitacja kręgosłupa – ćwiczenia, zabiegi na kręgosłup
Zdrowy styl życia
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Rehabilitacja kręgosłupa – ćwiczenia, zabiegi na kręgosłup

Dolegliwości związane z kręgosłupem dotykają coraz młodsze osoby. Jest to wynik postępu cywilizacji, prowadzenia intensywnego trybu życia bez aktywności fizycznej i dbałości o swoje zdrowie. Zabiegi rehabilitacyjne na kręgosłup to stały element leczenia pozwalający zminimalizować ból i dolegliwości oraz działać wzmacniająco i rozciągająco. Ćwiczenia powinny być dobrane odpowiednio do schorzenia i dolegliwości, z tego względu niezbędne są konsultacje ze specjalistami CM Medicum Warszawa.

Skąd się bierze ból kręgosłupa?

Siedzący tryb życia, znikoma aktywność fizyczna, częste obciążanie kręgosłupa to tylko część z przyczyn, które mają swoje odzwierciedlenie w bólach kręgosłupa. Nie da się ukryć, że jest to najważniejszy element ludzkiego ciała pozwalający bezproblemowo funkcjonować każdego dnia. Wszelkie urazy, skłonności genetyczne czy nierozważne działanie mają fundamentalny wpływ na późniejsze funkcjonowanie kręgosłupa. Ustalenie przyczyny i kwalifikacja do konkretnego leczenia chorób kręgosłupa​ przeprowadzana jest przez lekarza specjalistę. Najczęściej bóle związane są z dyskopatią lędźwiową, piersiową i szyjną, rwą kulszową, reumatycznymi bólami kręgosłupa, skrzywieniem kręgosłupa, stanami pourazowymi czy stenozą kanału kręgowego.

Rehabilitacja w bólach kręgosłupa

Ból kręgosłupa może być zlokalizowany na odcinku szyjnym, piersiowym, lędźwiowym lub krzyżowym, mieć różne nasilenie lub przyczyny. Wspólnym mianownikiem jest jednak rehabilitacja kręgosłupa. W wielu przypadkach jest to jedyny skuteczny sposób by pozbyć się bólu, który oczywiście powinien być uzupełniony o zachowanie poprawnej postawy ciała oraz dbałość o większą aktywność fizyczną. Doświadczony fizjoterapeuta z ogromną wiedzą to klucz do sukcesu każdego pacjenta borykającego się z bólem zwyrodnieniowym kręgosłupa. Dobrze przeprowadzona fizykoterapia, masaże oraz terapia manualna prowadzi do zmniejszenia bólu, zwiększenia stabilizacji wewnętrznej oraz zapobiega zesztywnieniu stawów i nawrotom dolegliwości. Nie bez znaczenia jest również systematyczność, której w przypadku bólu tego pochodzenia nie można bagatelizować.

W CM Medicum zapewniamy konsultacje u neurochirurga lub ortopedy, którzy wykonują zabiegi przeciwbólowe lub rekonstrukcyjne w zależności od potrzeb danego schorzenia. Oferujemy kompleksową diagnostykę w zakresie neuromobilizacji, rozluźniania mięśniowo-powięziowego, terapii punktów spustowych, mobilizacji stawów, manipulacji krótkodźwigniowej raz stabilizacji centralnej. Każde leczenie wspomagane jest fizykoterapią, która ma uśmierzyć ból oraz wzmocnić mięśnie.

Zabiegi borowinowe, hydroterapia i kąpiele solankowe

Borowina pozyskiwana jest ze złóż torfowych a jej właściwości lecznicze wykorzystywane są do różnego rodzaju zabiegów, kąpieli i okładów. Obok chorób układu pokarmowego najczęściej wykorzystywana jest w stanach pourazowych w tym kręgosłupa. Dodatkowo zawarte w borowinie kwasy sprawiają, że zabiegi działają przeciwzapalnie i ściągająco. Hydroterapia to wodolecznictwo wykorzystujące wodę w postaci ciekłej, stałej lub gazowej, która wykazuje działanie kojące, pobudzające czy relaksujące. Ogromna ilość technik hydroterapeutycznych sprawia, że jest to coraz częściej wybierana metoda wspomagająca leczenie chorób kręgosłupa. Wśród najczęściej spotykanych zabiegów znaleźć można hydromasaż czy kąpiele aromatyczne i solankowe. Te ostatnie są niezastąpione w sytuacji chęci poprawienia mikrokrążenia czy wchłanialności dobroczynnych substancji.

Jakie zabiegi z zakresu fizykoterapii stosować przy bólach kręgosłupa?

Mimo, iż ból kręgosłupa zazwyczaj nie pozwala właściwie funkcjonować, to właśnie ruch jest kluczowym elementem, który pozwala pacjentowi wrócić do zdrowia. Odpowiednio dobrany trening pod względem typu ćwiczeń i ich intensywności gwarantuje spowolnienie postępu zwyrodnień co przekłada się na zmniejszenie bólu i dyskomfortu. Rehabilitacja najczęściej uzupełniana jest o farmakologię, szczególnie w przypadku schorzeń bardzo zaawansowanych. Jednym ze wskazań jest elektroterapia, czyli leczenie prądem. Jest to odmiana fizykoterapii, która bardzo często wykorzystywana jest w stanach nagłego lub przewlekłego bólu kręgosłupa. Skuteczną metodą w walce z stanami bólowymi jest krioterapia. Zastosowanie bardzo niskiej temperatury wzmaga wydzielanie endorfin co z kolei wiąże się z działaniem przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

Kolejnym elementem rehabilitacji jest magnetoterapia, która oprócz minimalizowania bólu działa również przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie. Wykorzystywanie pola magnetycznego daje możliwość wprowadzenia większej ilości dobroczynnych substancji poprzez zwiększenie ich wchłanialności. Nasi specjaliści zalecają także terapię ultradźwiękami, które przyspieszają gojenie się ran, pobudzają tkanki do regeneracji i działają przeciwbólowo. Zabieg bardzo często wykorzystywany jest przez sportowców. 

W trosce o zdrowie i życie pacjenta

Lekarz kierujący na konkretny zabieg oprócz wskazań związanych ze schorzeniem musi wziąć również pod uwagę wcześniej przebyte choroby mogące wykluczać się z działaniem zabiegu oraz aktualnie przyjmowane leki. Tym samym należy bezwzględnie poinformować lekarza o wszystkich okolicznościach mających wpływ na skuteczność terapii i bezpieczeństwo pacjenta. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego warto inwestować w prezenty i upominki pracownicze?
Dlaczego warto inwestować w prezenty i upominki pracownicze?
Kupowanie i wręczanie prezentów i upominków pracowniczych jest bardzo ważne, aby budować przyjazną atmosferę w przedsiębiorstwie. Każdy właściciel firmy który […]
Dlaczego warto inwestować w odnawialne źródła energii?
Dlaczego warto inwestować w odnawialne źródła energii?
Odnawialne źródła energii już od lat stanowią alternatywę dla standardowych metod ogrzewania lub produkcji prądu. Podstawową kwestią jest rozpatrywanie tych […]
Kiedy wolno postawić zaporę parkingową?
Kiedy wolno postawić zaporę parkingową?
Zapora parkingowa to element, który służy do zabezpieczania terenu przed dostępem dla pojazdów nieupoważnionych. Tego rodzaju blokadę można zakupić między […]
Ostatnie wpisy