Przemysł i technika

Jakiej formie obróbki może być poddawana stal?

Stal to materiał powszechnie wykorzystywany w różnych gałęziach przemysłu. Jego podstawową zaletą jest możliwość obrabiania na wiele sposobów. Podczas obróbki zmianie ulega struktura materiału oraz jego właściwości fizykochemiczne. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie komponentów o unikalnym wyglądzie i właściwościach. 

Skrawanie stalowych elementów

Jedną z najpopularniejszych metod obróbki stali jest skrawanie. Polega ona na pozbywaniu się części materiału w celu uzyskania pożądanego kształtu. Składa się z trzech procesów, do których zalicza się frezowanie, toczenie oraz szlifowanie. W przypadku frezowania ostrze wykonuje ruch obrotowy, a stalowy przedmiot jest stopniowo dosuwany. Toczenie to proces przeciwny, w którym obrabiany przedmiot wykonuje ruch obrotowy, a nóż liniowy. W celu uzyskania precyzyjnych wyników stosuje się nowoczesne obrabiarki sterowane numerycznie.  

Obróbka plastyczna i cieplna

Obróbka plastyczna metali polega na ich kuciu, tłoczeniu, ciągnieniu oraz gięciu. Szybkie i skuteczne gięcie stalowych blach umożliwiają zaawansowane technicznie prasy krawędziowe, takie jak te dostępne na witrynie https://valor-cnc.pl/oferta/giecie-blach. Urządzenia te charakteryzują się dużą wydajnością i powtarzalnością. W zależności od potrzeb obróbka plastyczna może być wykonywana na zimno lub na gorąco. Jeśli chodzi o obróbkę cieplną, zaliczyć do niej należy m.in. hartowanie, wyżarzanie, odpuszczanie, przesycanie, a także stabilizowanie. W wyniku prowadzonych czynności dochodzi do zmian właściwości fizycznych, chemicznych oraz mechanicznych stalowego materiału.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji