Zdrowy styl życia

Jak ćwiczyć cardio w domu?

Trening cardio, zwany inaczej wytrzymałościowym to znakomity sposób na poprawę ogólnego samopoczucia oraz kondycji organizmu. Dodatkowo w znacznym stopniu ogranicza ryzyko chorób układu krążenia, przyspiesza przemianę materii oraz stanowi istotną pomoc w procesie zrzucania zbędnych kilogramów. Co istotne, może być z powodzeniem wykonywany w domowym zaciszu. Wystarczy zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt i zapoznać z kilkoma zasadami, które pomogą szybciej osiągnąć pożądane rezultaty.

Bieżnia elektryczna to strzał w dziesiątkę

Aby efektywnie wykonywać trening cardio, warto przede wszystkim zaopatrzyć się w wybrane urządzenie stacjonarne. W tej roli świetnie sprawdzają się zwłaszcza bieżnie domowe z napędem elektrycznym, które są przeznaczone do biegania w miejscu. Większość dostępnych na rynku modeli daje możliwość perfekcyjnego dostosowania prędkości do indywidualnych potrzeb użytkownika. Alternatywę dla bieżni stanowi rowerek stacjonarny, orbitrek (trenaż eliptyczny) oraz stepper. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby ćwiczyć wytrzymałość bez wykorzystania wymienionych maszyn. W tym przypadku godne polecenia są takie aktywności, jak skakanie na skakance (obunóż, naprzemiennie itp.), szybkie wchodzenie po schodach (np. w rytm muzyki), wyskoki, pompki czy pajacyki.

Trzeba też koniecznie stosować się do określonych zasad. Oto podstawowe z nich:

– pojedyncza jednostka treningowa musi trwać co najmniej pół godziny (dopiero po tym czasie następuje spalanie tkanki tłuszczowej)

– warunkiem skutecznego zwiększenia wytrzymałości organizmu jest ćwiczenie minimum trzy razy w tygodniu

– wskazana jest intensywność poniżej tzw. progu tlenowego (60-70% tętna maksymalnego)

– podczas wysiłku należy nieustannie uzupełniać płyny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji