Wybierając się do stomatologa na przegląd jamy ustnej czy borowanie zęba, większość osób zazwyczaj dostrzega jedynie lekarza wykonującego dany zabieg. Zupełnie natomiast nie jest zauważana asystentka stomatologiczna, która pełni przecież równie istotną rolę, ponieważ jej zadaniem jest przygotowanie niezbędnych narzędzi i akcesoriów, a także dbanie o komfort pacjenta. Za co jeszcze jest odpowiedzialna?
Asystentka stomatologiczna to zawód cieszący się w ostatnich latach ogromnym zainteresowaniem. Może go wykonywać osoba, która zdobyła właściwe wykształcenie — co najmniej średnie medyczne, konkretnie o profilu asystentki. Oznacza to więc konieczność ukończenia medycznej szkoły średniej albo policealnej. Często również zdarza się tak, że np. dla wykwalifikowanego asystenta osoby niepełnosprawnej kursem dodatkowym jest właśnie przeszkolenie na pomoc stomatologiczną. Jeśli chodzi o zakres obowiązków osoby wykonującej omawianą profesję, to obejmuje on:
Warto podkreślić, że asystentka stomatologiczna nie może samodzielnie wykonywać głównych zabiegów na zębach. Lekarz niekiedy prosi ją jedynie o drobne czynności, takie jak choćby scalling, lakowanie czy piaskowanie.