Przemysł i technika

Laptop i notebook – różnice oraz podobieństwa

Obecnie nazewnictwo związane z branżą komputerową jest bardzo rozbudowane i stale się powiększa, więc zacierają się pewne granice pomiędzy niektórymi określeniami. Łatwo jest się w tym pogubić, nawet w obrębie pojęć dotyczących samych komputerów. W dziale tym często znajdziemy określenia laptop oraz notebook, lecz nie bardzo potrafimy określić czym się różnią.

Kwestia rozmiaru

Otóż laptop i notebook to tak naprawdę dokładnie tak samo zbudowane urządzenie i z tego względu oferujący sprzęt komputerowy sklep często nie rozdzieli ich nawet na poszczególne kategorie, lecz umieści razem. W praktyce bowiem sformułowanie notebook wymyślono przede wszystkim by podkreślić tworzenie mniejszych rozmiarem laptopów i taka jest zasadnicza różnica, jeżeli chcemy rozdzielić te pojęcia.

Wybierając większy Lenovo laptop, stawiamy na komfortową pracę, przeważnie przy biurku lub stole, podczas gdy notebook co do zasady powinien być na tyle kompaktowy, by można z niego było skorzystać w każdym miejscu, choćby kładąc go sobie na kolanach w autobusie czy podczas wykładu na uczelni.

Z rozmiarem tych sprzętów wiążą się też inne różnice między tymi pojęciami. Choć ich konstrukcja jest bowiem niemal identyczna to ograniczony obszar na poszczególne części sprawia, iż notebooki są pomyślane przede wszystkim pod kątem wydajnej pracy. Nie ma tam bowiem przestrzeni na dodatkowe karty graficzne, czy inne większe podzespoły, które sprawiają, że niektóre laptopy nie ustępują wydajnością jednostkom stacjonarnym. W tym właśnie można upatrywać rozróżnienia tych kategorii, choć ogółem notebooki są po prostu wyróżnioną grupą wśród laptopów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji