Przemysł i technika

Galwanizacja – co to jest?

Galwanizacja to proces utwardzania powierzchni metalowych przez napowietrzanie ich na powierzchnię cynku. Znana jest już od czasów starożytnych i była stosowana do obróbki łańcuchów, które stawały się w ten sposób mniej podatne na zarysowania i zniszczenia mechaniczne. Współcześnie galwanizacja stosowana jest do obróbki stalowej, stalowej blach żaroodpornych oraz aluminium.

Cynkowanie metali –  na czym polega? 

Galwanizacja to proces, w wyniku którego bierze się udział w reakcji chemicznej zachodzącej pomiędzy metalem a roztworem. W świetle tej metody mogą powstać różnorodne procesy, które są niezbędne do określonych działań. Co więcej, galwanizacja jest stosowana w szerokim zakresie prac i dzięki niej możliwe jest dokonanie licznych czynności. Dzięki tej metodzie można np.:

– ośrodek cynkowania galwanicznego;

– pokrycie cynkowe urządzenia gospodarstwa domowego. 

Galwanizacja w przemyśle 

Galwanizacja polega więc na pokrywaniu metali powłoką ochronną lub dekoracyjną. Najczęściej spotykane jest cynkowanie galwaniczne, czyli metoda polegająca na zanurzeniu metalu w roztworze kwasu solnego i cynku. Zabezpiecza ona stali przed działaniem wilgoci, elektrolitu, tlenu i innych czynników środowiskowych, gwarantując jej trwałość oraz odporność na korozję. Cynkowanie galwaniczne jest też niedrogie, dlatego wykorzystywane jest w różnych gałęziach przemysłu (np. motoryzacyjnym).

Cynkowanie metali

Obecnie metoda ta jest najczęściej wykorzystywana dla cynkowania galwanicznego metodą „namoczenia” i „napylania”. Metoda „namoczenia” polega na umieszczeniu elementu do pokrycia w rondlu zawierającym roztwór cynku i pozostawieniu go tam na kilka minut do kilkudziesięciu sekund. Do wykonania tej operacji wykorzystuje się specjalne urządzenia, takie jak: cynkarka i placarka, a te można znaleźć pod adresem https://www.igal.com.pl/linie-galwaniczne/wanny-galwaniczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji