Które witaminy powinniśmy przyjmować cały rok?
Zdrowy styl życia
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Które witaminy powinniśmy przyjmować cały rok?

Dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości witamin jest niezwykle ważne, ponieważ to właśnie ich niedobory są odpowiedzialne za pogorszenie samopoczucia oraz prowadzą one do pogorszenia się stanu zdrowia człowieka. Powinny być przyjmowane nie tylko w okresie jesienno-zimowym, który sprzyja złapaniu infekcji, ale przez cały rok. Za najważniejsze – bez wątpienia – można uznać przyjmowanie witamin odpowiadających za poprawne funkcjonowanie układu odpornościowego, pomagających w utrzymaniu zdrowych zębów, a także mających wpływ na pracę mózgu czy wspomagających pracę serca.

Witaminy, które powinno przyjmować się regularnie

Jedną z najważniejszych witamin jest witamina A, która nie tylko wzmacnia kości czy wspomaga proces widzenia, ale także eliminuje wolne rodniki. W pożywieniu można znaleźć ją między innymi w nabiale, podrobach czy warzywach i owocach bogatych w karoten.

Wpływ na właściwą gospodarką wapniową mają witaminy D i K, które przyjmowane łącznie mogą przynosić jeszcze korzystniejsze efekty – obydwie biorą bowiem udział w leczeniu osteoporozy. W tym przypadku warto wzbogacić swoją dietę o ryby (np. makrelę) oraz w warzywach, których liście mają ciemnozieloną barwę (np. szpinak).

Równie ważne są witaminy z grupy B (głównie B11, B12, B6 i B2), wspierające krążenie i produkcję krwi, a także poprawiające wytrzymałość. Ich źródłem w pożywieniu jest m.in. mięso, podroby, ryby czy jajka.

Niedostarczanie organizmowi odpowiedniej dawki witamin może doprowadzić do wystąpienia poważnych chorób, m.in. kurzej ślepoty, niedokrwistości, wszelkiego rodzaju stanów zapalnych i chorób skóry, jak również problemów natury psychicznej – depresji czy stanów lękowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak nadać charakter wnętrzu za pomocą lampy?
Jak nadać charakter wnętrzu za pomocą lampy?
Czasem wystarczy zaledwie odrobina kreatywności, aby każde pomieszczenie urządzić w oryginalnym stylu. Warto przy tym zadbać o komfort użytkowników, co […]
Jak szybko sprzedać auto?
Jak szybko sprzedać auto?
W Polsce wciąż rośnie liczba samochodów, co oczywiście oznacza, że wielu z nas kupuje, ale też sprzedaje samochód. Kiedy decydujemy […]
W czym pomoże doradca gospodarczy
W czym pomoże doradca gospodarczy
Początkujący, młodzi przedsiębiorcy często natrafiają na szereg problemów związanych z prowadzeniem własnej działalności. Konieczne są odpowiednie rozwiązania, które pomogą usprawnić […]
Ostatnie wpisy