Z czego korzystają firmy montujące pliki video?
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Z czego korzystają firmy montujące pliki video?

Montaż filmów to świetny sposób na realizowanie swoich wizji artystycznych, a także jako źródło dodatkowego lub stałego zarobku. Telewizja i Internet opierają się o filmy, a każdego dnia do serwisu YouTube wrzucane jest tak wiele materiałów, że każdemu z nas zabrakłoby życia, by obejrzeć chociażby część tego wszystkiego. Dlatego też zainteresowanie montażem stale rośnie. Jednak jest to zajęcie trudne, wymagające czasu, kreatywności i przede wszystkim dobrego sprzętu. Z czego korzystają profesjonaliści i zaawansowani amatorzy? O tym w dalszej części artykułu.

Komputer do montażu filmów

Nie jest tajemnicą, że sercem współczesnego studia montażowego są komputery. Wydajne jednostki o świetnych parametrach potrafiące wykonywać setki tysięcy operacji na sekundę to absolutna podstawa. Praca montażysty polega wszakże na połączeniu wielu minut lub godzin materiału w znacznie krótszy film, który jednak nie znuży widza i zachęci go do dalszego śledzenia kanału, strony internetowej lub stacji telewizyjnej. Do przechowywania dużej ilości danych i szybkiego dostępu do nich przydadzą się macierze dyskowe sklep z elektroniką oferuje je w różnych wariantach. 

Oprócz dysków SSD i odpowiedniej macierzy, potrzeba również szybkich podzespołów i przede wszystkim dobrego monitora. Bez monitora o wysokiej rozdzielczości i szybkim odświeżaniu, zapomnieć można o dobrym montażu ze względu na niedoróbki, które mogą umknąć montażyście. Ponadto w kwestii realizacji dźwięku potrzebne są dobre odsłuchy lub słuchawki pozwalające wyłapywać nawet najmniejsze niuanse. Najważniejsze w tym wszystkim jest jednak profesjonalne i dobre oprogramowanie. Na szczęście za nieco ponad tysiąc złotych można już zakupić licencję komercyjną mniej znanych, ale bardzo funkcjonalnych programów. Jednak obok komputera, to urządzenia peryferyjne są kluczem do montażu.

Dodatkowi pomocnicy montażysty

Szczególnie w czasie realizacji transmisji na żywo lub przygotowywania relacji z wydarzeń sportowych w formie retransmisji, ogromną ulgą dla osoby montującej są podzielniki obrazu i miksery video. Te urządzenia w czasie rzeczywistym pozwalają dokonywać wielu czynności edycyjnych w oparciu o kilka kamer lub innych źródeł obrazu takich jak chociażby transmisja wydarzeń na boisku dostarczana przez organizatora. Zarówno w montażu z gotowych już materiałów, jak i w transmisjach bezpośrednich dźwięk odgrywa równie ważną rolę jak obraz. Z tego też powodu liczne miksery, splittery i inne urządzenia audio pozwalają na ograniczenie ilości pracy w programie komputerowym.

Kiedy montaż odbywa się bezpośrednio przy studio nagraniowym, montażysta ma również wpływ na oświetlenie, mikrofony i wykorzystywane kamery wraz z obiektywami. Wszakże kto, jak nie osoba odpowiedzialna za końcowy wygląd filmu ma mieć pojęcie na temat tego, co najlepiej wpłynie na jakość. Z tego też powodu można również posunąć się do stwierdzenia, że cały sprzęt do nagrywania audio i wideo to również narzędzie pracy montażysty. Wie o tym doskonale każdy, kto kiedykolwiek zlecił realizację dowolnego klipu fachowcom.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dbać o dobry stan paznokci?
Jak dbać o dobry stan paznokci?
Zadbane paznokcie to jedna z wizytówek każdego człowieka. Bardzo dużo osób witając się z kimś zwraca uwagę na jego dłoń. […]
Czym charakteryzuje się welur?
Czym charakteryzuje się welur?
Welur to marka tkaniny syntetycznej, która jest dostępna w wielu różnych gramaturach i stylach. Jest często stosowany w produkcji bluz, […]
Materiały POS –  dlaczego są tak istotne dla sklepu?
Materiały POS – dlaczego są tak istotne dla sklepu?
Materiały POS są niezbędnym elementem każdego biznesu detalicznego. Pomagają one w sprawnym i efektywnym prowadzeniu sklepu. Jeśli jednak dopiero zaczynasz, […]
Ostatnie wpisy