Przemysł i technika

W jakim celu używa się nadkoli w autach?

Nadkola służą do ochrony kół i zawieszenia przed brudem, gruzem i warunkami atmosferycznymi. Zapewniają również miejsce na większe koła w samochodach wyczynowych.

Położenie i budowa nadkoli

Nadkola mają zazwyczaj okrągły lub owalny kształt i są wykonane z metalu, tworzywa sztucznego lub włókna szklanego. Znajdują się w dolnej części nadwozia samochodu, bezpośrednio nad każdym kołem. Zadaniem nadkoli jest ochrona bieżnika opony samochodowej, a także ochrona innych części pojazdu przed brudem, kamieniami i innymi zanieczyszczeniami drogowymi. Głównym celem nadkoli jest ochrona opon i kół przed uszkodzeniami. Boki samochodu muszą być wystarczająco mocne, aby chronić przed wszystkim, co może w nie uderzyć podczas normalnej jazdy. Należą do nich kamienie na drogach i piesi wchodzący do ruchu bez uprzedniego rozejrzenia się.

Różne typy nadkoli

Nadkola występują w różnych kształtach i rozmiarach w zależności od rodzaju pojazdu, którym jeździsz. Na przykład samochody ciężarowe i SUV-y mają większe nadkola niż sedany, ponieważ potrzebują więcej miejsca na swoje układy zawieszenia. Samochody wyczynowe często mają większe nadkola, które pozwalają właścicielom na zamontowanie większych felg w swoich pojazdach bez konieczności wystawania ich zbyt daleko poza nadwozie. Te przeznaczone z kolei do samochodach ciężarowych można nabyć u przedstawicieli, jak m.in. nadkola.pl, w pełni zabezpieczające obszar wokół kół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji