Mała stopa jest szczególnie narażona na występowanie wad, których pojawianie się związane jest ze zbyt szybkim tempem rozwoju kości w stosunku do przyrostu masy mięśniowej. Dodatkowe przeciążenia, np. zbyt duża waga dziecka, potęgują nieprawidłowy chód. Dodatkowo wczesne pionizowanie dziecka, przerywanie etapu raczkowania również przyczynia się do problemów w rozwoju małej stopy. Gdy tylko rodzic zauważy, że dziecko jest nieproporcjonalnie zmęczone względem długości spaceru, zbyt często domaga się wzięcia na ręce lub chodzi w sposób odbiegający od normy, to powinien skonsultować się z pediatrą. Po wstępnym badaniu pediatra wystawi skierowanie do poradni ortopedycznej.
Najlepszym i najczęstszym sposobem leczenia wad jest dobór odpowiednich ćwiczeń oraz obuwia. Czasem wystarczy zakupienie wkładek ortopedycznych dla dzieci, instalowanych w używanych przez dziecko bucikach. Lekarze często zalecają zakup butów z obcasem Thomasa, w których dodatkowy obcas sprawia, że pięta jest położona wyżej niż palce, co z kolei korzystnie wpływa na chód dziecka. Im wcześniej podjęte działania w zakresie leczenia wad tym lepiej.
Sklepy stacjonarne nie zawsze oferują odpowiedni asortyment, dlatego warto rozejrzeć się za wkładkami lub bucikami w sklepach przy szpitalnych przychodniach ortopedycznych.
Dobrym rozwiązaniem jest również zakup w sieci: https://sklep.zdrowebuciki.pl/buty-do-nauki-chodzenia. Przy kupowaniu online nie ma problemu z wymianą towaru, kiedy okazuje się, że zakupione produkty nie pasują. To sposób szybki, wygodny i coraz bezpieczniejszy.