Wybuch światowej pandemii COVID-19 zaskoczył świat, nie znaczy to jednak, że świat czeka bezczynnie na tragiczny rozwój sytuacji. W zaistniałej sytuacji priorytetem stały się badania naukowe nad koronawirusem, tym trudniejsze, że sam wirus stanowi zagadkę dla naukowców. Nieznany jest geneza COVID-19, nieznany jest preparat mogący powstrzymać rozwój wirusa.
W tej sytuacji konieczne jest połączenie działań różnych ośrodków badawczych, wśród których poczesne miejsce zajmuje Medianus. Rozumiejąc potrzebę współpracy, dokonano tu zjednoczenia wysiłków wielu ośrodków badawczych. Dzięki temu uzyskano szeroki front badań, skutecznie zwiększający szansę na znalezienie złotego środka. Specyfika badań naukowych nad koronawirusem wymaga systematycznego i co najważniejsze stabilnego dostępu do preparatów białkowych i testów diagnostycznych, których dostawy w żadnym wypadku nie mogą być przerwane. Ogromną szansą wydają się badania nad przeciwciałami, zbliżając naukowców do wyprodukowania oczekiwanej przez wszystkich szczepionki.
Już dzisiaj można stwierdzić, że rokowania są optymistyczne. Udało się bowiem wyhodować oraz wyizolować komórki NK odgrywających zasadniczą rolę w budowie linii obrony organizmu. Nie można też nie docenić roli, jakę pełni możliwość izolacji komórek osocza. Prace nad znalezieniem skutecznego leku trwają nieprzerwanie, a publikowane wyniki badań dają podstawę do uzasadnionego optymizmu, że ludzkość jest coraz bliżej do opanowania pandemii.