Problem leniwego oka rozwija się w wieku dziecięcym, a kluczowym jego etapem, w tym i korekcji, jest okres do 6. roku życia. Jeżeli w tym czasie oko narażone jest na działanie szkodliwych czynników upośledzających widzenie, to możliwe jest rozwinięcie się takiego stanu. Sprzyja temu zez lewego oka. Wówczas, mimo że budowa oka jest prawidłowa, to przestaje ono widzieć na skutek braku odbioru bodźców wzrokowych przez mózg. Dochodzi wówczas do niedowidzenia.
Zdiagnozować leniwe oko może okulista dziecięcy Chorzów, który bada ostrość wzroku, pole widzenia oraz ruchomość gałek ocznych. Jeżeli niedowidzenie nie zostanie wyleczone na odpowiednio wczesnym etapie, wówczas wada ta pozostaje na całe życie. Z czasem dojdzie do zachowania prawidłowego widzenia jedynie w jednym oku, które nie było objęte procesem chorobowym.
Leczenie polega na zaleceniu na leniwe oko ćwiczenia polegającego na trenowaniu mięśni ruchowych gałki ocznej. Bardzo istotna jest prawidłowa korekcja wady wzroku dziecka. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się soczewki kontaktowe, szczególnie gdy wada w oku leniwym jest znacznie większa. Stosowane są także specjalne okulary, które mają możliwość zasłonięcia zdrowego oka, co powoduje wymuszenie widzenia jedynie poprzez oko “rozleniwione”.
Jest to schorzenie, które może dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jest to nie tylko defekt kosmetyczny, ale także problem zakłócający normalne widzenie, który z czasem może przekształcić się w opisany powyżej problem leniwego oka. Ptoza może mieć podłoże wrodzone, być następstwem starzenia się organizmu, lub wynikiem rozmaitych chorób ogólnoustrojowych.