Przemysł i technika

Na co zwrócić uwagę przy wyborze obiektywu?

Fotografowanie stało się dzisiaj bardzo powszechne dzięki smartfonom, które pozwalają na zrobienie zdjęcia w dowolnej chwili. Ale ktoś, kto poważniej myśli o fotografowaniu, na pewno zechce wyposażyć się w porządny aparat fotograficzny. Sporo takich osób wybiera lustrzankę cyfrową, do której można dopasować różne obiektywy fotograficzne i inne akcesoria. Na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego czy innego modelu?

Stałoogniskowy czy zmiennoogniskowy

Obiektyw stałoogniskowy jest pozbawiony tzw. zoomu, czyli nie ma możliwości
dokonywania zbliżenia lub oddalenia. Przyda się on tym, którzy wykonują zdjęcia przedmiotów lub portrety albo sesje zdjęciowe. Istotną zaletą takiego rozwiązania jest cena (relatywnie niższa). Z kolei obiektyw zmiennoogniskowy jest wyposażony w zoom. Sprawdzi się na przykład podczas fotografowania krajobrazów.

Warto również zwrócić uwagę, czy wybrany model posiada funkcję auto focus (AF). Wiele tanich lustrzanek nie ma wbudowanego silnika AF i wtedy trzeba zakupić obiektyw, który będzie wyposażony w taki silnik. W przeciwnym razie ostrość trzeba będzie ustawiać ręcznie.

Wartość przesłony

Innym ważnym parametrem jest wartość otwarcia przesłony. Im niższy wskaźnik liczbowy, tym większy otwór przesłony. Są to tak zwane jasne obiektywy fotograficzne (o wartości f=1.8 lub niższej), cenione szczególnie przez fotografów wykonujących zdjęcia portretowe. Pozwalają na uzyskanie ciekawego efektu rozmycia tła bokeh (jest to tak zwana mała głębia ostrości, czyli obiekty znajdujące się dalej na zdjęciu nie są ostre).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji