Psychologia kojarzy się niektórym jako dziedzina wydobywająca z człowieka mroczne tajemnice, a psycholog jako magik, który swoją mocą tego dokonuje. Tymczasem nie ma w tym żadnych cudów, tylko rzetelna wiedza naukowa, każdego roku wzbogacana nowymi wynikami i służąca ludzkości w rozwoju, zapobieganiu zagrożeniom oraz przewidywaniu skutków niektórych sytuacji, jak i proponowaniu skutecznych rozwiązań.
Osobną jej dziedzinę tworzy psychometria, która zajmuje się testami psychologicznymi. Ich tworzeniem, analizą, a wreszcie opracowywaniem norm dla grup oraz interpretacją wyników. Wielu z nas kojarzy pojęcie psychotestów. Mylnie mogą naprowadzać nas na te pojawiające się w kobiecych magazynach. Czym są w rzeczywistości? Kto je przeprowadza i kiedy są potrzebne?
Psychotesty przeprowadzane są przez psychologów, którzy posiadają dyplom ukończenia pięcioletnich studiów psychologicznych. W ramach edukacji zdobyli zatem przynajmniej podstawowy zakres wiedzy w kontekście celów przeprowadzania psychotestów, ich znaczenia oraz interpretacji wyników. Jakie jest ich zastosowanie? Psychotesty samochodowe przeprowadzane są wśród grupy osób ubiegających się o prawo jazdy kategorii C, D, E.
Psychologowie zajmują się także badaniami kierowców, którzy starają się o prowadzenie, np. taksówki lub są dostawcami. Psychotesty obejmują również takich kandydatów do takich grup zawodowych jak: policja, wojsko, straż więzienna. Testy te także przeprowadzane są wtedy przez psychologa.