Przemysł i technika

Jak wygląda instalacja wodna w domu?

Każdy dom oraz mieszkanie musi mieć poprowadzoną instalację wodociągową, która doprowadza wodę do kranów oraz urządzeń z niej korzystających. Jak łatwo się domyślić jej montaż nie jest zadaniem prostym i wymaga wcześniejszego zaplanowania (najlepiej już na etapie budowy). Zatem, z jakich elementów składa się przeciętna instalacja wodna? O jakich jej składowych nie można zapominać?

Jak doprowadzić wodę łazienkowych i kuchennych kranów?

Instalacja wodna jest siecią połączonych ze sobą rur, armatury oraz urządzeń doprowadzających wodę do całego układu. Spośród elementów ją tworzących należy wymienić w pierwszej kolejności tak zwane przyłącze wodociągowe, czyli połączenie pomiędzy domową instalacją a ogólnodostępną siecią miejską. Kolejnymi składowymi są rury rozprowadzające wodę po całym domu oraz armatura łazienkowa i kuchenna. Co warte zaznaczenia, to właśnie te ostatnie składowe wewnętrznej sieci wodociągowej budynku najczęściej ulegają awariom – szczególnie często wymienianym elementem jest zawór pływakowy mieszczący się w zbiorniku WC.

Powyżej przedstawiony schemat dotyczy jedynie najprostszych instalacji wodnych. Te bardziej skomplikowane systemy wykorzystują również inne elementy. Przykładem tychże specjalistycznych podzespołów może być na przykład zawór pierwszeństwa VV300. Jego najważniejszą rolą jest zapewnienie priorytetu tym częścią instalacji wodociągowej, które wody wymagają w pierwszej kolejności (w momencie pełnej dostępności wody dostarczanej z sieci wszystkie elementy instalacji domowej są zaopatrywane na równi).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji