Przemysł i technika

Jak uszczelnić okna i podłogI?

Szczelność konstrukcji okiennych i podłogowych jest niezwykle ważna z kilku powodów. Dobrze wykonana izolacja jest istotna przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Jeżeli ciepło będzie uciekać przez nieprawidłowo zabezpieczone okna, będziemy musieli zrekompensować ten ubytek, dogrzewając pomieszczenie. Idzie za tym większe zużycie energii. Podobnie rzecz ma się z podłogami. Powinny one zapewniać izolację przed zimnem i wilgocią, które przedostaje się z gruntu.

Prawidłowe zabezpieczenie podłóg

Szczelna podłoga zapewniająca komfort i nieprzepuszczająca zimna jest niezwykle ważna w każdym pomieszczeniu. Szczególnie newralgicznymi punktami są miejsca połączeń materiałów wykończeniowych. Każdy z nich pracuje w inny sposób. W związku z tym konieczne jest stosowanie dylatacji, które następnie należy wypełnić. Podyktowane jest to nie tylko względami estetycznymi, ale także technicznymi w postaci odpowiedniej izolacji. Wykorzystać możemy do tego listwy narożnikowe PCV, profesjonalne masy elastyczne lub korek. W przypadku, gdy mamy do czynienia z ubytkami w powierzchni podłogi, możemy wypełnić je i zabezpieczyć przed dalszym zniszczeniem przy użyciu mas uszczelniających np. szpachlówki lub spoiwa do szczelin.

Izolacja okien

Nieszczelność okien wynikać może z nieprawidłowej regulacji okuć. Czasami wystarczy odpowiednie wyregulowanie ruchomych elementów, by uzyskać pożądaną szczelność. Często na samym etapie montowania okien może dojść do pewnych nieprawidłowości. Rama, która nie jest solidnie przytwierdzona, nie pozwoli na komfortowe korzystanie z okna. Dlatego też warto już w tej fazie zwrócić uwagę na jakość podzespołów. Solidne mocowanie zapewni wybór odpowiednich wkrętów i rozporowe kołki Fischer. Te dwa komponenty są niezbędne do prawidłowego przytwierdzenia elementów okna. Z nieodpowiednią izolacją możemy radzić sobie również przy pomocy uszczelek oraz taśm uszczelniających. Przy ich zakładaniu musimy pamiętać, by w żaden sposób nie utrudniały otwierania i zamykania okien. Innym sposobem jest też skorzystanie z odpowiednich preparatów uszczelniających w postaci pianki lub silikonu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji