Urządzenia transportu bliskiego potrafią być równie pomocne, co niebezpieczne. Dlatego, aby zapewnić odpowiednie warunki BHP i bezpieczeństwo wszystkim przy nich pracującym, należy regularnie sprawdzać stan techniczny UTB. Dzięki temu nie zaskoczy nas awaria, a jeśli już takowa się pojawi, to bardzo rzadko będzie skutkowała tragedią.
Jednym z najważniejszych raportów, do których powinniśmy sięgnąć, jest resurs UTB. Jest to nic innego, jak historia pracy i eksploatacji urządzenia, na podstawie której określa się jego stan techniczny. Jest to również najważniejszy i wymagany prawnie dokument, który powinno posiadać UTB, a za jego brak grożą kary. Dowiemy się z niego takich rzeczy, jak: dane techniczne, ilość okresów, które przepracowało urządzenie, a także sprawdzimy fachowy raport na temat stanu technicznego.
Równie ważnym elementem kontroli jest kontrola i atestacja zawiesi. Każde zawiesie i trawersa powinny posiadać kartę kontroli i być sprawdzane przynajmniej raz do roku, w celu ustalenia stanu uszkodzeń. Wyniki owych badań wpisuje się we wspomnianą kartę, więc jest ona kolejnym dokumentem, na podstawie którego możemy określić stan techniczny UTB.
Finalnie, należy wspomnieć o procesie, który ma dostosować urządzenie do warunków pracy. Chodzi tu o obliczanie grupy natężenie pracy. Jest to proces, podczas którego dostosowuje się parametry urządzenia odpowiednio pod zadania, jakie będą przed nim stały. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że urządzenie przysłuży nam się w stu procentach i nie będzie wymagało modernizacji.