Życie i człowiek

Jak chronić dłonie podczas uprawiania sztuk walki?

Z roku na rok wzrasta liczba osób decydujących się na uprawianie różnych sportów walki, w tym zwłaszcza boksu i MMA. Opierają się się one przede wszystkim na uderzeniach, które są bardzo groźne dla dłoni, mocno eksploatując kości palców, nadgarstka, a także śródręcza (ryzyko poważnego złamania lub naciągnięcia więzadeł). Dlatego zarówno w trakcie treningów, jak i walk wymagane jest stosowanie specjalnych akcesoriów ochronnych, takich jaki choćby klasyczne rękawice bokserskie. Zostaną one bardziej szczegółowo opisane w dalszej części artykułu.

Gwarancja bezpiecznej rywalizacji na ringu

Podstawowym elementem chroniącym dłonie w sportach walki są rękawice bokserskie, doskonale absorbujące wstrząsy spowodowane uderzeniami. Muszą być one wypełnione odpowiednim materiałem, właściwie wyprofilowane oraz wyposażone w system wentylacji, który ułatwia odprowadzanie ciepła i potu na zewnątrz w trakcie intensywnego treningu. Większość modeli posiada grube i sztywne zapięcie rzepowe, stanowiące znakomite wsparcie w procesie stabilizacji stawów. W MMA i kickboxingu rękawice są natomiast znacznie mniej masywne (wykonane ze sprężystej i miękkiej gumo-pianki) i wyposażone w żelowe protektory.

Pisząc o ochronie dłoni, nie można zapomnieć o owijkach bokserskich, potocznie zwanych bandażami. Ich zadaniem jest bowiem nie tylko zapobieganie powstawaniu kontuzji, ale również wchłanianie potu, co w znacznym stopniu pomaga utrzymać rękawice w należytej czystości. A to z kolei podnosi komfort podczas walki. Poza tym do elementów ochronnych zaliczamy ściągacze w postaci elastycznych opasek, odpowiedzialne za stabilizację stawów. Stosowane są one najczęściej w muay thai.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji