Kompresor to rodzaj specyficznej sprężarki. Znajduje on szerokie zastosowanie zarówno w gospodarstwach domowych, jak i specjalistycznych zakładach przemysłowych oraz warsztatach. Za jego pomocą można bowiem bez problemu uzyskać powietrze pod bardzo wysokim ciśnieniem (od 6 do nawet 10 barów), które przydaje się choćby do zasilania narzędzi pneumatycznych, czy pompowania kół w samochodach. Godny polecenia jest w szczególności kompresor śrubowy alup – głównie ze względu na dobrą wydajność i energooszczędność.
Kompresory dzielą się na bezolejowe, olejowe, śrubowe oraz tłokowe. Te pierwsze są pozbawione czynnika smarnego, dzięki czemu odznaczają się dużą mobilnością i łatwą obsługą. Z kolei olejowe są znacznie bardziej zaawansowane, a przez to wyjątkowo niezawodne i trwałe. Kompresory śrubowe zapewniają natomiast optymalną wydajność i wysoką odporność na niekorzystne czynniki środowiskowe, a tłokowe idealnie nadają się do zastosowań amatorskich (z powodu niskiej ceny).
Przy wyborze konkretnego modelu trzeba w pierwszej kolejności wziąć pod uwagę pojemność zbiornika. Musi być ona dobrana w taki sposób, aby gwarantowała niewielki naddatek sprężanego powietrza, co ma duży wpływ na komfort pracy. W warunkach domowych sprawdzi się z pewnością zbiornik o pojemności na poziomie 25-30 l, zaś w warunkach przemysłowych – o pojemności od 150 do 200 l. Pozostałe istotne parametry to maksymalne ciśnienie robocze (najlepiej o wartości od 6 do 15 barów) oraz wydajność określana poprzez liczbę litrów na minutę (pożądana jest oscylująca w granicach 1000-1500 l/min).