Dom i wnętrze

Zalety płynące z korzystania z pelletu drzewnego

Coraz więcej osób rezygnuje z ogrzewania pomieszczeń domowych tradycyjnym węglem i drewnem na rzecz paliw bardziej ekologicznych. Doskonałym przykładem jest choćby pellet wytwarzany głównie ze sprasowanych odpadów tartacznych (trocin, wiór, zrębów itp.). Ma on formę granulatu o średnicy 6-8 mm, a jest zazwyczaj sprzedawany w workach o pojemności 10 albo 20 kilogramów. Jeśli interesuje nas dobry jakościowo pellet Grudziądz to miasto, gdzie bez problemu znajdziemy go w kilku dużych sklepach.

Świetny wybór dla miłośników ekologii i nie tylko

Pellet drzewny powstaje w całości z biomasy (odnawialnego źródła energii), dzięki czemu jest paliwem niezwykle ekologicznym. W trakcie spalania wydziela do atmosfery jedynie znikome ilości trujących substancji, takich jak choćby tlenek węgla, dioksyny czy tlenek siarki. Pod tym względem bije na głowę zarówno zwykły węgiel, jak i nawet ekogroszek. Dodatkowo jego eksploatacja generuje spore oszczędności w sezonie jesienno-zimowym. Jest to spowodowane satysfakcjonującą wartością kaloryczną (18-19 MJ/kg), niskim poziomem wilgotności oraz stosunkowo niewielką ceną za tonę materiału (od 650 zł do 800 zł).

Na uwagę zasługuje również fakt, że pellet gwarantuje optymalny komfort transportowania i przechowywania. Worki można z powodzeniem przewozić w samochodzie osobowym i magazynować w piwnicy, pomieszczeniu gospodarczym bądź pod zadaszeniem stworzonym na świeżym powietrzu (koniecznie z podniesionym podłożem chroniącym granulki przed kontaktem z wodami gruntowymi). Na koniec należy jeszcze wspomnieć o wyjątkowo wygodnym w obsłudze oraz czyszczeniu kotle z podajnikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji