W jaki sposób działa automatyka systemu otwierania bramy garażowej?
Dom i wnętrze
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W jaki sposób działa automatyka systemu otwierania bramy garażowej?

Posiadanie bramy garażowej sterowanej pilotem jest ogromną wygodą. Wracając do domu możemy nie opuszczać ciepłego wnętrza samochodu, by wjechać do wnętrza garażu. Jeśli dodatkowo jest on połączony z bryłą domu, to do środka wejdziemy zupełnie susi, nawet jeśli na zewnątrz leje rzęsisty deszcz. Czy jednak automatycznie zamykana i otwierana brama jest bezpieczna? Sprawdzamy jakie posiada zabezpieczenia.

Czujniki optyczne

Sytuacją stwarzającą zagrożenie mogłaby być ta, w której brama zaczyna zamykać się w momencie, gdy ktoś lub coś znajduje się na jej drodze. Może to być samochód, człowiek, zwierzę lub dowolny inny obiekt. Na szczęście automatyka posiada rozmaite zabezpieczenia, które stosuje bardzo szeroko między innymi producent Hörmann Bramy posiadają czujniki optyczne na podczerwień lub laserowe, które przez cały czas sprawdzają zajętość przestrzeni w torze ruchu bramy. Jeśli zostanie tam wykryty jakikolwiek obiekt, sterownik natychmiast zatrzymuje zamykanie. Dzięki temu nie występuje ryzyko zgniecenia.

Zabezpieczenie mechaniczne

Gdyby z jakiegoś powodu czujniki zawiodły, istnieją jeszcze inne rozwiązania. Jest to mechaniczna blokada, która załącza się w momencie napotkania przez bramę na zbyt duży opór. Wtedy również zostaje odłączony prąd od silnika i nie ma możliwości dalszego sterowania, czy to wykorzystując pilot do bramy wjazdowej czy przyciski na centralce. Należy wtedy usunąć obiekt blokujący możliwość ruchu, by układ sterujący znów podjął pracę. Posiadając taki komplet zabezpieczeń jesteśmy całkowicie chronieni.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co warto wiedzieć o basenach ogrodowych?
Co warto wiedzieć o basenach ogrodowych?
Własny basen na podwórku czy w ogrodzie to niewątpliwie marzenie wielu osób. Choć na rynku dostępny jest wiele różnorodnych basenów […]
Sposoby na relaks po pracy
Sposoby na relaks po pracy
Istnieje wiele sposobów na relaks po pracy. Gdy zbliża się koniec dnia i czujesz, że stres daje o sobie znać, […]
Kiedy należy wykonać sekcję zwłok zmarłego?
Kiedy należy wykonać sekcję zwłok zmarłego?
Nie każdy zgon następuje z przyczyn naturalnych, a także nie zawsze przyczyna śmierci może zostać określona jednoznacznie. Jeśli zachodzi obawa, […]
Ostatnie wpisy