Domena internetowa to nic innego jak składnik adresu DNS (rozszerzenie), stosowany do nazywania wszelkich serwisów. Ma on charakter niepowtarzalny, ponieważ nie jest możliwe, aby w tym samym czasie funkcjonowały dwa identyczne adresy. Mogą być pod nimi dostępne różne usługi, m.in. strony www, poczta e-mail czy tzw. serwery FTP. Jakie jeszcze istotne informacje warto przekazać na temat domen internetowych?
Jeśli zdecydujemy się na zaistnienie w internecie, nieważne pod jaką postacią, w pierwszej kolejności powinniśmy się poważnie zastanowić nad nazwą domeny. Będzie ona bowiem wizytówką naszej firmy bądź twórczości, a w związku z tym musi się z kojarzyć z tematyką danej strony, nazwą konkretnej firmy czy określonym rodzajem prowadzonej przez nas działalności. Przy jej rejestracji trzeba pamiętać o zasadzie pierwszeństwa – jeśli będziemy z tym zwlekali, wówczas będzie nam bardzo trudno wybrać oryginalną i krótką nazwę, bo wszystkie mogą się okazać zajęte.
Najpopularniejsze są oczywiście domeny globalne, takie jak .com, .net, .org, .biz., .gov czy .edu. Powinniśmy się zdecydować na którąś z nich zwłaszcza wtedy, gdy prowadzimy działalność skierowaną głównie do klientów zagranicznych. Warto pamiętać, że wiele firm hostingowych oferuje przede wszystkim tanie domeny com, gwarantując przy tym niepodnoszenie cen w trakcie obowiązywania umowy. Jeśli jednak działamy na terenie Polski, wtedy lepiej jest wybrać domenę krajową – najczęściej spotykane jest oczywiście rozszerzenie .pl, ale również .com.pl. Wybór odpowiedniej doradzi https://rapiddc.pl.