Dom i wnętrze

Listwy przypodłogowe — dlaczego są montowane w pomieszczeniach?

Wbrew pozorom listwy przypodłogowe nie są montowane jedynie w celach dekoracyjnych, choć niewątpliwie mogą być ciekawą ozdobą np. salonu. Taki element wykończeniowy pełni znacznie więcej funkcji i jest właściwie niezbędny. Sprawdź, dlaczego niemal w każdym pomieszczeniu można spotkać się z listwami przypodłogowymi.

Maskują przerwę dylatacyjną

Niewiele osób wie, że szczelina pomiędzy podłogą i ścianą ma nazwę. Jest to tzw. przerwa dylatacyjna, którą stosuje się celowo w celu uniknięcia odkształceń, pęknięć i zarysowań drewnianych podłóg m.in. pod wpływem wilgoci. Popularne listwy aluminiowe są łatwym i szybkim sposobem na przykrycie tego niezbyt estetycznego miejsca. Należy jedynie się upewnić, że wybrany model ma wymiary pozwalające na zamaskowanie dylatacji.

Zabezpieczają ścianę

Montaż listew podłogowych jest też skutecznym sposobem na zabezpieczenie ściany. W przypadku braku tego elementu wykończeniowego np. podczas sprzątania mogłoby dojść do przypadkowego uszkodzenia bądź zabrudzenia ściany. Wybierając listwy do pomieszczeń, warto zatem postawić na solidne materiały, którym na dodatek nie zaszkodzi również kontakt np. z wilgotnym mopem.

Umożliwiają schowanie kabli

Niektóre listwy podłogowe są wykonane w taki sposób, aby możliwe było zamaskowanie kabli w pomieszczeniu. W takim przypadku przewody są poprowadzone wewnątrz elementu wykończeniowego, co znacząco podnosi walory estetyczne aranżacji. Listwy aluminiowe ze sklepu online Wall Up pozwalają nawet na wbudowanie oświetlenia LED, które zapewnia niebanalny efekt np. w salonie bądź przedpokoju.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji