Głównym i najprostszym spisem porozumiewania się z osobami niesłyszącymi jest język migowy. W Polsce według szacunków posługuje się nim około 50 tysięcy głuchoniemych, a pierwsze wzmianki dotyczące polskiego języka migowego pojawiły się w XIX wieku.
Języka migowego nie nauczymy się z książek. Opiera się on w głównej mierze na cielesności i kontakcie z drugim człowiekiem. Znajomość języka migowego otwiera się na ludzi niepełnosprawnych i jest zaletą w poszukiwaniu pracy. To również element samorozwoju i niesamowite doświadczenie. Osoby, które pragną poznać zasady posługiwania się tym językiem, mogą zapisać się na szkolenie z zakresu posługiwania się „językiem ciała”. W dużych miastach takich jak Kraków, czy Katowice dostępne są specjalne kursy na poziomie podstawowym A1 i A2, które można znaleźć na stronie https://zamigam.pl.
Ponadto nauka języka migowego pomaga w rozwijaniu koordynacji wzrokowo- ruchowej i logicznego myślenia. Z lekcji języka migowego skorzystać mogą zarówno dorośli jak i dzieci.