Zgodnie z polskim prawem właściciele posesji mają obowiązek podłączenia domu do zbiorczego systemu kanalizacji. Jeśli nie ma takiej możliwości, do wyboru pozostaje zbiornik bezodpływowy lub przydomowa oczyszczalnia. Ta druga zyskuje coraz większą popularność. Te najsprawniej działające są w stanie oczyścić ścieki zarówno z osadów, jak i zanieczyszczeń organicznych. Które urządzenia będą potrzebne, do jej prawidłowego funkcjonowania?
Aby w sposób skuteczny usunąć zanieczyszczenia organiczne, takie jak azotany, czy fosforany na drodze biologicznej, niezbędne jest zapewnienie mikroorganizmom właściwych warunków tlenowych oraz beztlenowych. Efektywne napowietrzanie warto realizować za pomocą dyfuzorów, których zadaniem jest rozprowadzanie cząsteczek powietrza w ściekach. Duży wybór tych urządzeń zarówno w wersji talerzowej, jak i rurowej można zaleźć na stronie https://biopolis.pl/kategoria-produktu/akcesoria-do-oczyszczalni-i-oczek-wodnych/dyfuzory-talerzowe-i-rurowe/.
Istotnym elementem przydomowych oczyszczalni różnego typu są także dmuchawy, które wykorzystuje się do napowietrzania ścieków. Działają w połączeniu ze wspomnianymi dyfuzorami. Wybierając pompę, warto zwrócić uwagę, czy posiada zabezpieczenia, które odetną dopływ prądu w przypadku awarii lub gdy niebezpiecznie wzrośnie temperatura urządzenia. Powinny być także wykonana z dobrej jakości materiałów oraz charakteryzować się niskim poziomem hałasu.
W przypadku zbyt wysokiego poziomu wód podziemnych lub bardzo nierównego terenu może się także okazać, że niezbędne będzie przepompowanie nieczystości na którymś z etapów oczyszczania. Wówczas warto zaopatrzyć się w dobrej jakości pompę przeznaczoną do wód brudnych i ścieków. Musi być wykonana ze stali nierdzewnej, która nie będzie korodowała w kontakcie z takim medium.