Od kilkunastu lat na ulicach polskich miast można zobaczyć food trucki. To specjalne pojazdy gastronomiczne przystosowane do sprzedaży jedzenia – najczęściej są to fast foody wywodzące się z kuchni amerykańskiej, a nieco rzadziej dania znacznie bardziej skomplikowane. Podstawową zaletą tego typu przyczep jest oczywiście duża mobilność, polegająca na możliwości szybkiego przemieszczenia się w nowe miejsce. Food trucki stanowią normę zwłaszcza na festiwalach muzycznych, imprezach miejskich oraz cyklicznych zlotach furgonetek z jedzeniem.
Przyczepa food truck pozwala na przygotowywanie i sprzedawanie rozmaitych dań. Zdecydowanie najczęściej serwowane są z niej popularne fast foody w postaci hamburgerów, cheeseburgerów, hot-dogów, pizz, zapiekanek, frytek, kebabów, gyrosów, tortilli, tacosów czy skrzydełek i piersi kurczaków w panierce. Wynika to z faktu, że proces ich przyrządzania jest wyjątkowo łatwy i szybki, a jednocześnie ze względu na atrakcyjny smak cieszą się ogromnym powodzeniem u klientów.
Wiele food trucków oferuje różnorodne potrawy rybne i owoce morza, dania typowo wegetariańskie i wegańskie (np. żeberka buraczane lub burgery z kotletem sojowym), steki, wursty, kiełbaski, tosty z dodatkami, plaski ziemniaczane, azjatyckie pierożki, pieczone kasztany i japońskie sushi. Odrębną kategorię stanowią natomiast słodkie przysmaki – począwszy od klasycznych gofrów z bitą śmietaną i lodów włoskich, poprzez kolorowe ciastka i donaty, a skończywszy na owocach w czekoladzie, hiszpańskich churrosach czy cynamonowych waflach polanych karmelem.