Według WHO jedną z najczęstszych chorób oczu jest zaćma, potocznie zwana kataraktą. Wyróżniamy odmianę warstwową, całkowitą, jądrową, biegunową, błoniastą, a także torebkową przednią oraz tylną. Podstawowym objawem jest słaba ostrość widzenia (tzw. zmętnienie soczewki), która sprawia spore kłopoty z poruszaniem i utrudnia wykonywanie normalnych, codziennych czynności. Z tego względu zalecane jest podjęcie stosownego leczenia. O kutecznym i bezpiecznym usuwaniu zaćmy można przeczytać też na https://www.eyemed.pl/zacma.
Zaćma występuje przede wszystkim u osób powyżej 55 roku życia, ale niekiedy dotyka też ludzi młodych. W celu poprawy jakości widzenia stosuje się choćby różne preparaty farmakologiczne (np. w formie kropli do oczu albo suplementów diety), ale nie są one w stanie odwrócić zaawansowanego procesu utraty wzroku ani go efektywnie zahamować. Z tego powodu znacznie lepszym rozwiązaniem jest poddanie się zabiegowi operacyjnemu z wykorzystaniem nowoczesnego lasera femtosekundowego. Polega on na tym, że emitowane przez urządzenie fale ultradźwiękowe minimalnie nacinają rogówkę, a następnie specjalista odsysa zmętniałą soczewkę przy użyciu mikroskopijnego odkurzacza i wprowadza w jej miejsce syntetyczną.
Cały proces jest bezbolesny i odbywa się w maksymalnie pół godziny. Co istotne, w trakcie operacji nie ma ryzyka uszkodzenia zdrowych tkanek znajdujących się w pobliżu miejsca działania lasera (sprzęt jest wybitnie precyzyjny), a rekonwalescencja trwa zaledwie kilka dni i nie sprawia większych problemów.