Przełączniki sieciowe to urządzenia, które pozwalają na łączenie różnych komputerów oraz sieci znajdujących się w domu, ale też budynku. Poszczególne rodzaje różnią się od siebie zarówno prędkością przesyłu danych, dodatkowymi funkcjami, jak i sposobem działania. Tak zwane niezarządzane działają praktycznie od razu po podłączeniu i nie wymagają instalowania oprogramowania. Są trochę mniej wydajne, ale też praktycznie bezobsługowe. Zarządzane z kolei nazwę zawdzięczają temu, że można nimi sterować i je monitorować. Te drugie posiadają także większą przepustowości oraz lepszą elastyczność.
Switche, bo tak również się je nazywa, wykorzystuje się do zbudowania domowej, dobrze zorganizowanej sieci. Można też dzięki nim usprawniać tę już istniejącą, z której użytkownicy nie są zadowoleni. Działa w taki sposób, że rozdziela pasmo sieciowe na komputery poszczególnych domowników. Dzięki temu transfer danych jest niezakłócony i przebiega szybko.
Jedną z największych zalet jest to, że obsługuje zarówno sieci LAN, jak i wirtualne WLAN. To szczególnie istotne dla tych, którzy sporo czasu spędzają poza domem. Ciekawym rozwiązaniem jest także możliwość ustawienia priorytetów. W ten sposób najpierw przesyłane są najważniejsze dane. Mają także pozytywny wpływ na jakość przesyłania danych, które nie są zakłócane ani blokowane. To z kolei oznacza większą szybkość. Z pewnością warto je zamontować, jeśli z sieci korzysta wielu użytkowników, co w dzisiejszych czasach nie jest trudne. Zwykle zarówno rodzice, jak i dzieci posiadają swój sprzęt.