Przemysł i technika

Z jakiego kamienia wybrać nagrobek?

W życiu każdego człowieka nadchodzi taki moment, kiedy umiera bardzo bliska mu osoba i musi on dopełnić wszelkich formalności w celu jej pochowania. Jednym z takich niezbędnych działań jest zamówienie odpowiedniego nagrobka, który przez wiele lat będzie przypominał o bliskim za każdym razem, gdy odwiedzimy go na cmentarzu. Pojawia się jednak zasadnicze pytanie: z jakiego kamienia powinien być wykonany ten element, tak aby właściwie uświetniał pamięć zmarłego, a jednocześnie prezentował się wystarczająco okazale i estetycznie?

Szlachetny i długowieczny

Pomniki nagrobne powinny być wykonywane z kamienia trwałego. Najlepszym i najczęściej wybieranym jest granit. Niegdyś na cmentarzach znajdujących się w polskich miastach i wsiach powszechnie stawiało się zwłaszcza nagrobki z lastryko, lecz współcześnie dominuje raczej kamień naturalny. Jest to spowodowane faktem, że surowiec ten przewyższa pozostałe pod względem estetyki oraz trwałości.

W trakcie zamawiania nagrobka istotne jest by wybrać kamień trwały, odporny na zarysowania,plamy po rdzy, liściach. Ludzie oczekują bowiem, że nagrobek będzie wyglądał estetycznie, a na dodatek będzie wytrzymały i łatwy w czyszczeniu. Jest to ważny gdyż granit jako skała naturalna wytrzyma wiele lat. Jeśli chodzi o usługi pogrzebowe Poznań jest tym miastem, w którym można a bez problemu zamówić nagrobek granitowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji