Ostatnie zmiany w prawie o ruchu drogowym
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ostatnie zmiany w prawie o ruchu drogowym

Od 1 czerwca obowiązują nowe, zaostrzone przepisy w prawie o ruchu drogowym. Skierowane są one w nieodpowiedzialnych kierowców, którzy nagminnie łamali przepisy, powodując niekiedy tragiczne w skutkach wypadki.

Jeżeli kierujący pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, spowodował śmiertelny wypadek lub przyczynił się do ciężkiego uszkodzenia ciała, wówczas dostanie 2 lata pozbawienia wolności, bez możliwości zawieszenia kary. Do tej pory była to kara 9 miesięcy, z możliwością zawieszenia kary do jednego roku.

Wykroczenia drogowe, wobec których zostało wszczęte postępowanie, będą ulegać przedawnieniu po 3 latach, od momentu popełnienia czynu nie zaś po dwóch, jak miało to miejsce do tej pory.

Kierujący pojazdem bez uprawnień narazi się na karę pozbawienia wolności do lat dwóch, a dodatkowo zostanie ustanowiony wobec niego zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku, do 15 lat. Za recydywę grozić będzie kara więzienia do lat pięciu.

Kierowca uciekający przed policyjnym radiowozem naraża się na karę pozbawienia wolności do lat pięciu oraz zakaz prowadzenia pojazdów do 15 lat. Do tej pory była to kara grzywny lub aresztu do 30 dni.

W przypadku prowadzenia spraw o przestępstwa drogowe, sądy będą obowiązkowo informowane przez policję drogową o wykroczeniach kierowcy. W prawie o ruchu drogowym zostanie zmieniony zapis dotyczący poddawania kierowcy rutynowemu badaniu na obecność w organizmie alkoholu lub środków odurzających.

Miejmy nadzieję, że zaostrzenie przepisów wpłynie w pozytywny sposób na poprawę stanu bezpieczeństwa na drogach.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Gdzie wyjechać na długi weekend z rodziną?
Gdzie wyjechać na długi weekend z rodziną?
Długi weekend to znakomita okazja na wspólny wyjazd z dziećmi w jakieś ciekawe miejsce. Najlepiej w takie, które gwarantuje solidną […]
Bliskie spotkanie z idolem – jak to zrobić?
Bliskie spotkanie z idolem – jak to zrobić?
Niemal każdy z nas posiada swojego idola, którego ceni ze względu na jego dokonania zawodowe. Osoby znane z pierwszych stron […]
Jakie są zalety prowadzenia franczyzy?
Jakie są zalety prowadzenia franczyzy?
Jeśli myślisz o rozpoczęciu działalności gospodarczej, to powinieneś rozważyć prowadzenie franczyzy. Franczyza oferuje wiele korzyści w porównaniu z rozpoczynaniem własnego […]
Ostatnie wpisy