Pompy stosowane przemysłowo różnią się między sobą materiałem, sposobem montażu, zastosowaniem, a także formą transportowania cieczy lub ciał stałych. Pompy należą do bardzo skonkretyzowanych urządzeń, gdyż ich funkcjonalność jest najlepsza tylko w konkretnej aplikacji. Na rynku znajdziemy dziesiątki rodzajów pomp, a wszystkie charakteryzują się trwałą i monolityczną obudową, mocnymi motoreduktorami oraz możliwością ciągłej pracy z dużą wydajnością.
Pompy przemysłowe w założeniu służą do transportowania (pompowania) mediów różnego typu – od cieczy, aż po ciała stałe. Ich największymi zaletami jest bardzo wysoka wydajność, praktycznie stuprocentowa bezawaryjność oraz szeroka dostępność urządzeń odpowiednich do konkretnych aplikacji. W większości składają się z monolitycznej obudowy o podwyższonej odporności, przeważnie stalowej lub żeliwnej, oraz motoreduktora (napędu), który ma za zadanie wprawić elementy mechaniczne w ruch.
Pompy różnią się między innymi sposobem ich czyszczenia. Na rynku znajdziemy między innymi warianty rozbieralne, które po uprzednim demontażu należy wyczyścić ręcznie przy użyciu specjalnych detergentów. Drugą formą, znacznie bardziej zautomatyzowaną, jest instalacja CIP, Clean in place, która polega na samoczynnym czyszczeniu maszyny. To bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż w znacznym stopniu przyspiesza proces oczyszczania wnętrza.
Większość modeli jest wyposażonych w przyłącze cieczy TRI-CLAMP, a od strony powietrza w gwint wewnętrzny. Dzięki pracy pozbawionej pulsacji pompy przemysłowe charakteryzują się idealnym podawaniem cieczy, bez niedoboru lub nadmiaru danego medium. Warto jednak podczas zakupu pamiętać o jednym – temperaturze roboczej. Większość urządzeń dobrze wykonuje swoją pracę jedynie w konkretnych warunkach, np. przy gorącym tłuszczu potrzeba innego urządzenia, niż do pracy w gałęzi petrochemicznej.
Pompy występują w dziesiątkach wariantów i wszystkie między sobą bardzo znacząco się od siebie różnią. Większość zakładów inwestuje w kilka sztuk odpowiednich do wykonania danej pracy, co znacznie przyspiesza proces produkcji lub pracy z danymi materiałami.
Pompy śrubowe są zdecydowanie najpopularniejsze. Służą między innymi do transportowania płynów i ich filtracji, w tym mediów o bardzo dużej gęstości i podobnie wysokiej lepkości. Są uniwersalne i łatwe w aplikacji, gdyż zdolność samozasysania powoduje, że instalacja staje się znacznie mniej wymagająca dla przedsiębiorstwa. Urządzenia tego typu znajdą zastosowanie w praktycznie każdej gałęzi przemysłu, od spożywczego, poprzez media lepkie, aż na kosmetycznych kończąc.
Pompy odśrodkowe są równie popularne co powyższe, lecz zarazem znacznie lżejsze i z możliwością samoregulacji. Dzięki ich prostej budowie i niewymagającej konstrukcji można je spotkać w każdej gałęzi przemysłu, np. w przemyśle wodociągowym, energetycznym, spożywczym i w zasadzie w każdym innym. Warto wiedzieć, że w pompie odśrodkowej medium jest wprawiane w ruch przez siłę odśrodkową, wytworzoną przez jeden lub kilka wirników.
To zdecydowanie najczęściej spotykany rodzaj pomp do tłoczenia cieczy i mediów w przemyśle chemicznym. Są dużo odporniejsze, niż wszystkie inne urządzenia, a przy tym zostały wykonane z najtrwalszych materiałów, takich jak np. PEHD lub PVDF, o znakomitych właściwościach chemoodpornych. Właśnie z tego powodu pompy tworzywowe są szeroko stosowane we wszystkich wymagających gałęziach przemysłu, np. w chemicznych lub biologicznym czy podczas przetwarzania ścieków agresywnych. Służą do pompowania takich cieczy jak kwasy, zasady, słona woda czy płyny żrące i ścierne.
Pompy zębate z kategorii pomp wyporowych są również bardzo popularne w każdej gałęzi przemysłu. Najważniejszą cechą tych urządzeń jest możliwość łatwego tłoczenia cieczy o rzadkiej konsystencji lub mediów o bardzo wysokiej lepkości czy też pompowania cieczy o wysokiej temperaturze. Co ważne, działanie pomp zębatych jest bezpulsacyjne, co umożliwia bardzo precyzyjne dozowanie. Stosuje się je między innymi w przemyśle spożywczym, gdyż są odporne na dużą zmienność ciśnień (wysokie – niskie).
Kolejnym istotnym rodzajem pomp jest pompa membranowa. Jej największą zaletą jest fakt, iż znakomicie radzi sobie z nawet najbardziej zanieczyszczonymi cieczami. Urządzenie jest zasilane sprężonym powietrzem i sprawdza się doskonale w tłoczeniu kwasów, klejów, żywic, emulsji, zawiesin czy innych cieczy o wysokiej lepkości i gęstości. Właśnie dlatego pompy membranowe spotyka się w praktycznie każdej gałęzi przemysłu, dlatego warto jej specyfikacji przyjrzeć się bliżej, wchodząc na stronę https://www.pompy-polska.pl/pompa-membranowa.
Pompy krzywkowe, nazywane także rotacyjnymi, są złożone z dwóch pracujących synchronicznie otworów, które obracając się, wytwarzają ruch cieczy. Ogromną zaletą takiego działania jest fakt, iż pompy rotacyjne rewelacyjnie sprawdzają się w transporcie najgęstszych i najbardziej lepkich mediów, których struktura ulega łatwemu zniszczeniu. Możliwość wyboru konkretnych krzywek powoduje, że pompy rotacyjne doskonale sprawdzają się w kontakcie z cieczą, w której znajduje się dużo części stałych.
Równie często stosowana jest pompa z elastycznym wirnikiem, której cechą charakterystyczną jest bardzo uniwersalna budowa. Urządzenie tego rodzaju sprawdzi się w praktycznie każdej gałęzi przemysłu – od spożywczego, poprzez kosmetyczny, aż na chemicznym kończąc. Pompy takie najlepiej działają w wąskim zakresie obrotów (poleca się przedział pomiędzy 500 a 1500 obrotów na minutę).