Biznes i usługi

Pomoc z UE dla przedsiębiorców – dostępne opcje

Od czasu wejścia Polski w struktury Unii Europejskiej minęło 16 lat. W tym czasie polska gospodarka zrobiła znaczny krok do przodu, któremu nie da się zaprzeczyć. Dofinansowanie unijne dla firm miało w tym największy udział. Dzięki niemu wielu przedsiębiorców dało radę wystartować ze swoim biznesplanem i utrzymać się, tworząc dzięki temu kolejne miejsca pracy i generując udział w PKB. Tylko czy dalej jest możliwość takową pomoc uzyskać? Oczywiście! Trzeba wiedzieć tylko jak się o to postarać.

Grunt to research

Aktualnie nie trzeba przeglądać broszur, chodzić po urzędach czy przeczesywać grubych ksiąg. Wystarczy jedynie komputer z internetem. Stąd można łatwo się dowiedzieć, że największe szanse mają właśnie mikro, mali oraz średni przedsiębiorcy. Aby uzyskać dofinansowanie, trzeba także wiedzieć, jaką kategorią należy się zainteresować. Najłatwiej takowe uzyskać na gruncie:

– innowacyjności – zależy tu przede wszystkim na opracowywaniu i wprowadzaniu na rynek przez firmy nowych technologii

– rozwoju firmy – tyczy się to zakupu nowego sprzętu dla przedsiębiorstwa, a udzielane jest głównie w formie bardzo korzystnych do spłaty pożyczek unijnych lub poręczenia kredytu dla kredytobiorcy przez Unię w banku

– informatyzacji – jest to powiązane głównie z rozwojem handlu internetowego firmy lub jej e-zarządzaniem

– ekologii – w tym zakresie wsparcie dostają firmy, które chcą korzystać z odnawialnych źródeł energii, czy też przyjaznych dla środowiska produktów

– szkoleń – fundamentem przedsiębiorstwa są pracownicy, zatem można zadbać o ich wykwalifikowanie z pomocą unijną

– eksportu – pomoc opiera się na budowaniu pozycji firmy za granicą oraz przystosowaniu produktów pod rynek zagraniczny.

Ponadto fundusz unijny zapewnia również liczne programy pomocowe jak chociażby Polska Wschodnia, która ma wesprzeć rozwój wschodniej ściany naszego kraju, głównie dzięki wspieraniu start-upów czy ekspansji zagranicznej lub Rozwój Obszarów Wiejskich, który to ma na celu zwiększyć konkurencyjność polskich wsi w porównaniu do reszty poprzez zarządzanie zasobami ludzkimi oraz ich rozwojem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji