Życie i człowiek

Opieka paliatywna – co to jest?

Opieka paliatywna to rodzaj opieki medycznej, która skupia się na łagodzeniu objawów, bólu, stresu fizycznego i psychospołecznego cierpienia związanego z poważną chorobą – niezależnie od diagnozy. Jest ona aktywna, holistyczna i wielodyscyplinarna, a świadczy ją zespół pielęgniarek, lekarzy, pracowników socjalnych, kapelanów i innych pracowników służby zdrowia.

Jaki jest jej cel?

Celem opieki paliatywnej jest poprawa jakości życia zarówno chorego, jak i jego rodziny. Osiąga się to przez leczenie bólu i innych uciążliwych objawów, wspieranie chorego i jego rodziny w radzeniu sobie ze skutkami postępującej choroby, podejmowanie odpowiednich decyzji dotyczących leczenia, takich jak operacja, chemioterapia czy radioterapia, wsparcie psychologiczne i duchowe, edukację na temat procesów chorobowych, łagodzenie lęków związanych ze śmiercią lub złym rokowaniem oraz zaangażowanie we wspólne podejmowanie decyzji z chorym.

Na jakim etapie?

Opieka paliatywna może być świadczona na każdym etapie choroby – od wczesnego wykrycia, poprzez aktywne leczenie, aż po opiekę u kresu życia.

Jeśli jesteś zainteresowany takim rodzajem pomocy, to opieka paliatywna Lublin, jest miastem, w którym znajdziesz to czego poszukujesz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji