Kiedy nasz samochód jeździ i nie sprawia żadnych kłopotów, nie jest to wcale równoznaczne z jego pełną sprawnością. Większość aut osobowych wymaga bowiem regularnych przeglądów technicznych, które weryfikują poprawność działania poszczególnych podzespołów i innych istotnych elementów. Wynika to z faktu, że często ulegają one zużyciu lub uszkodzeniom wskutek codziennej eksploatacji.
Systematyczne sprawdzanie podzespołów auta jest obowiązkiem każdego kierowcy – powinien to robić zapobiegawczo, a nie wtedy, gdy usterka da o sobie znać w brutalny sposób, np. na w trakcie jazdy (zagrożenie wypadkiem lub kolizją). Wszystkie podzespoły mają bowiem konkretną wytrzymałość i dlatego podlegają wymianie w zależności od stanu technicznego czy sprawności funkcjonowania.
Diagnostyka i eliminacja usterek jest jedynym skutecznym sposobem na zapewnienie kierowcy, jego pasażerom i innym uczestnikom ruchu (np. pieszym) bezpieczeństwa na drodze. W związku z powyższym, trzeba koniecznie robić regularne przeglądy choćby oświetlenia, kół (jakość ogumienia), układu hamulcowego oraz kierowniczego (stan klocków, tarcz i przewodów), a także układu zawieszenia (wszelkie luzy na końcówkach drążków i sworzniach wahaczy).
Duże znaczenie mają też łożyska, ponieważ odpowiadają za sprawne funkcjonowanie wielu elementów. Warto regularnie weryfikować wygląd i sprawność działania przede wszystkim tych znajdujących się na piastach kół. Łożyska kulkowe, bo o nich mowa, mogą zostać uszkodzone w wyniku zanieczyszczeń lub zużycia materiału powierzchniowego (zatarcie). Ich awaria objawia się buczeniem i dziwnymi odgłosami dochodzącymi spod podwozia.