Spośród wielu wyzwań, jakie stoją przed współczesną medycyną, jednym z najpoważniejszych jest kwestia bezpieczeństwa szpitali stanowiących idealne miejsce do rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. Problem ten dotyczy zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego, który często pozbawiony jest należytej ochrony. Na szczęście istnieją rozwiązania, które pomagają zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusów i bakterii – w niniejszym tekście zaprezentujemy kilka najpopularniejszych.
Najprostszym i najważniejszym sposobem na eliminację drobnoustrojów jest zachowywanie podstawowej higieny, a w szczególności regularne mycie rąk. Jednak stanowi to jedynie jeden z kilku rekomendowanych sposobów na zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się zakażeń wirusowych – równie ważna jest też dbałość o czystość samego szpitala. Dlatego warto uczulić personel sprzątający na regularne dezynfekowanie powierzchni wspólnych, w szczególności klamek od drzwi oraz krzeseł. Dobrym pomysłem jest także ozonowanie pomieszczeń takich jak recepcja, czy poczekalnia. Duże tłumy osób sprzyjają rozprzestrzenianiu się chorób drogą kropelkową, a ozon skutecznie zabija niebezpieczne drobnoustroje. Należy też zadbać o maksymalny poziom bezpieczeństwa personelu medycznego zajmującego się pacjentami z chorobami zakaźnymi – lekarzy i pielęgniarki należy wyposażyć w kombinezony medyczne i maseczki, a dla pacjentów warto przygotować dobrej jakości namioty barierowe, które można zakupić np. na stronie: https://csmiwum.pl/namiot-barierowy/.
Warto przy tym pamiętać, że przedstawione przez nas sposoby nie stanowią gwarancji całkowitego uniknięcia rozprzestrzeniania się wirusów i bakterii – mimo to administracja szpitala powinna zrobić wszystko, by zminimalizować ryzyko i uratować pacjentów mogących zachorować na niebezpieczne choroby.