Jak oszczędzić więcej bez konieczności zaciskania pasa? Poznaj 5 sposobów.
Biznes i usługi
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jak oszczędzić więcej bez konieczności zaciskania pasa? Poznaj 5 sposobów.

Kto z nas nie chciałby wyjechać na urlop, kupić sobie czegoś wymarzonego albo po prostu nie martwić się, że nagłe wydatki zrujnują i tak napięty do granic możliwości domowy budżet? Zaciskanie zębów i oszczędzanie na wszystkim, włącznie z przysłowiowym odejmowaniem sobie od ust nie przynosi dobrych efektów, ponieważ wiąże się ze stresem w oczekiwaniu na efekty oszczędzania.

Na szczęście są sposoby, aby zaoszczędzić bez wysiłku.

  1. Włącz ekologiczne myślenie i oszczędzaj media. Wymiana żarówek na LEDy, chociaż początkowo wymaga wkładu finansowego, szybko przyniesie oszczędności wynikające ze zmniejszonego poboru energii elektrycznej. Oszczędzanie wody jest jeszcze łatwiejsze – pamiętaj o zakręcaniu kranu podczas mycia zębów i korzystaj z prysznica, który zużywa do 2/3 mniej wody niż kąpiel w wannie. Możesz również zainwestować w słuchawkę prysznicową, która ogranicza przepływ wody zwiększając jednocześnie jej ciśnienie, więc kąpiel będzie tak samo skuteczna, ale tańsza.
  2. Łap promocje – planuj zakupy z wyprzedzeniem. Dzięki temu zdołasz kupić środki takie jak chemia gospodarcza czy kosmetyki i inne trwałe produkty taniej nawet o 20-30%, w cyklicznych akcjach popularnych marketów.
  3. Postaw na produkty sezonowe. Najtańsze truskawki kupisz w lecie, jabłka jesienią, a na cytrusy przyjdzie czas w zimie. Pamiętaj, że część warzyw i owoców śmiało możesz kupić w sezonie i zamrozić albo w inny sposób przetworzyć i mieć zapas na okres poza sezonem.
  4. Nie bój się targować – nie każdy o tym wie, ale targowanie się czyli uzgadnianie ewentualnej obniżki ceny to nie domena przekupek na rynku. Warto spytać o możliwość uzyskania rabatu również w zwykłych sklepach, kiedy kupujemy domowe sprzęty lub ubrania.
  5. Wymyśl swój system odkładania na przyjemności. Świetnie sprawdza się na przykład duża skarbonka, do której domownicy wrzucają drobniaki, tak zwaną „resztę” ze sklepu, lub na przykład każdą monetę w danym nominale. Odkładanie każdej posiadanej pięciozłotówki nie odbije się zbyt mocno na budżecie przewidzianym na dany dzień, ale w skali roku może spowodować, że suma na wyjazd wakacyjny lub większe zakupy uzbiera się właściwie sama.

To tylko początek. W kwestii oszczędzania najtrudniejsze jest wyrobienie w sobie pewnych nawyków. Potem, po dostrzeżeniu pierwszych efektów i wraz ze wzrostem motywacji będzie coraz łatwiej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Przeprowadzka – jak przewieźć duże meble?
Przeprowadzka – jak przewieźć duże meble?
Przeprowadzka to zawsze stresujący czas i może być jeszcze bardziej, jeśli przenosisz duże lub ciężkie przedmioty. Nie tylko jest stres […]
Organizacja ślubu i wesela
Organizacja ślubu i wesela
Podjęliście decyzję, że czas zorganizować ślub i wesele. Zaręczeni jesteście już od kliku lat i macie dość ciągłych pytań o […]
Czego nie może zabraknąć w zbiorach zbieracza antyków?
Czego nie może zabraknąć w zbiorach zbieracza antyków?
Historycy i wielbiciele sztuki, ale też ludzie zajmujący się zupełnie innymi dziedzinami, często wracają myślami do antyku. Można zadać sobie […]
Ostatnie wpisy