Przemysł i technika

Jak działa motoreduktor?

Motoreduktor to specjalna maszyna napędowa wykorzystywana powszechnie w szeroko rozumianym przemyśle. Składa się on przede wszystkim z przekładni mechanicznej i silnika zasilanego prądem, ale też dodatkowych komponentów, takich jak choćby hamulec czy sprzęgło. Wszystkie wymienione elementy znajdują się w kompaktowej obudowie, co powoduje, że całość zajmuje zdecydowanie mniej powierzchni aniżeli zwykły układ napędowy. Wyróżniamy m.in. motoreduktory ślimakowe, walcowe, stożkowe oraz planetarne.

Mechanizm niezbyt skomplikowany, a wyjątkowo użyteczny

Każdy motoreduktor działa na podobnej zasadzie. Otóż kluczową funkcję pełni w nim przekładnia z kołami zębatymi, która skutecznie przenosi siłę silnika z płaszczyzny napędowej na płaszczyznę wyjściową. Funkcjonuje zatem jako przetwornik. Zazwyczaj jej mechanizm jest stosowany w celu ograniczenia prędkości obrotowej w stopniu odpowiadającym zapotrzebowaniu danej maszyny. Nierzadko też motoreduktor służy do wyraźnego zwiększania momentu obrotowego na tzw. wale wyjściowym, ewentualnie do całkowitego zatrzymywania wału w konkretnym położeniu.

Ze względu na swoje właściwości, omawiane urządzenie jest montowane w licznych sprzętach produkcyjnych, używanych np. w przemyśle spożywczym (podajniki, dozowniki), wydobywczym (kruszarki, płukarki), farmaceutycznym (wirówki, tabletkarki), papierniczym (walce, powlekarki) czy nawet ciężkim (rozdrabniarki, suwnice). Największą popularnością cieszą się modele ślimakowe, zwane potocznie zębatymi. Charakteryzują się one niemal całkowitym brakiem konieczności obsługi i bezproblemowym montażem. Mnóstwo funkcjonalnych motoreduktorów ślimakowych znajdziemy w ofercie specjalistycznych sklepów działających w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji