Ekogroszek to w obecnej chwili najpopularniejszy rodzaj opału. Jest on paliwem stałym, które można spalać w kotłach centralnego ogrzewania, a w pewnych sytuacjach również w kominkach. Dzięki niskiej cenie oraz dużej dostępności wyparł z rynku wiele innych rodzajów węgla. Sprawdzamy jakie są jego rodzaje i gdzie jeszcze można go stosować.
Pierwszą rzeczą o jakiej trzeba powiedzieć, to kaloryczność ekogroszku. W zależności od rodzaju jaki wybierzemy, może ona wynosić od 20 do 30 MJ na kilogram. Oznacza ona ilość energii, jaka może powstać ze spalenia 1 kg tego rodzaju opału. Wobec tego niskokalorycznego ekogroszku spalimy więcej, jednak niższa jest jego cena na składach, a wysokokalorycznego – mniej, jednak wymaga on lepszych warunków do spalania. Warto również pamiętać, że węgiel ten występuje w wersji workowanej, którą można zakupić np. tutaj https://www.sambudrol.pl/ekogroszek-workowany/, jak również luzem.
Ekogroszek można stosować zarówno w kotłach zasypowych jak i z podajnikiem. Jest wręcz stworzony do tych drugich, ponieważ standardowa wielkość bryłek powoduje, że nie dochodzi do blokowania się ślimacznicy podającej opał do retorty. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by węgiel ten wykorzystywać również przemysłowo. Składy posiadają ogromne ilości tego rodzaju opału, co powoduje że bez kłopotów można dokonać zamówienia nawet na kilkadziesiąt ton. Dlatego też ekogroszek chętnie wybierają spółdzielnie mieszkaniowe, które posiadają własną kotłownię do ogrzewania bloków mieszkalnych.