Biznes i usługi

Czym zajmują się firmy windykacyjne?

Problemy z długami nie są niczym dziwnym w dzisiejszych czasach. Co prawda społeczeństwo stale się bogaci, spada bezrobocie i warunki w kraju się polepszają, ale problemy niewypłacalnych dłużników wciąż są na porządku dziennym. Wobec tego przyglądamy się działaniu firm windykacyjnych, które mają za zadanie dochodzić należnych pieniędzy od dłużników, którzy nie chcą (lub nie mogą) spłacić długu dobrowolnie. Sprawdzimy, jakie instrumenty ma w rękach firma windykacyjna i jak je wykorzystuje, by odzyskać pieniądze.

Sposób działania windykatora

Wszystko zaczyna się od wniesienia sprawy do sądu, oczywiście po odpowiednich przedsądowych wezwaniach do zapłaty i upomnieniach. Jeżeli dłużnik nie płaci, a wierzyciel wyczerpał już wszystkie możliwości, sprawa trafia na wokandę. Jeżeli sąd uzna rację wierzyciela, wystawia tak zwany tytuł egzekucyjny, który umożliwia dochodzenie roszczeń. Następnym krokiem jest wynajęcie jednej z firm windykacyjnych przez wierzyciela, które rozpoczną ściąganie długu.

Instrumenty odzyskiwania długu

Windykator ma bardzo szerokie pole manewru. Może zająć środki na kontach bankowych, ruchomości – na przykład samochody, sprzęt RTV i AGD, komputery, a ostatecznie także nieruchomości – mieszkania i domy. Firma windykacyjna Emendator bardzo rzadko prowadzi egzekucję bezpośrednio z nieruchomości, na początku stara się zrobić wszystko, by nie pozbawiać dłużnika dachu nad głową.

Czasami jednak nie ma innej możliwości, ponieważ nie ma po prostu skąd ściągnąć tych pieniędzy. Egzekucja z nieruchomości musi jednak posiadać dodatkowe uwarunkowania prawne i sądowe, dlatego nie jest tak prosta i oczywista, jak ściągnie środków z aktywów w innej formie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji