Przemysł i technika

Czym się kierować przy wyborze naczepy?

Istnieje wiele pojazdów, które charakteryzują się tym, że nie posiadają własnego napędu. Zaliczamy do nich m.in. naczepy, czyli konstrukcje osadzone na kołach, ale spoczywające częściowo na innym pojeździe – zazwyczaj jest to ciągnik siodłowy. Służą one do komfortowego transportowania różnorodnych towarów, takich jak choćby żwir, materiały budowlane czy zboże. Warto w szczególności zainteresować się nie tylko wywrotkami aluminiowymi, ale także naczepami z ruchomymi podłogami, ponieważ są wyjątkowo funkcjonalne oraz uniwersalne. 

Parametry o największym znaczeniu 

Przy wyborze konkretnej naczepy należy w pierwszej kolejności brać pod uwagę rodzaj jej konstrukcji. Wyróżniamy przede wszystkim modele skrzyniowe, podkontenerowe, wywrotki, a także wersje niskopodwoziowe. Oprócz tego istnieje możliwość zamówienia przyczepy specjalistycznej, perfekcyjnie dostosowanej do naszych potrzeb. Duże znaczenie mają też właściwości techniczne pojazdu. Podwozie musi być wykonane z wytrzymałych materiałów, zapewniających optymalną stabilność. Najlepiej sprawdzi się tutaj stal konstrukcyjna o podwyższonej odporności na korozję i uszkodzenia mechaniczne. Obciążenie maksymalne każdej osi powinno wynosić co najmniej 9000 kg. Dobrej jakości naczepy posiadają niemal zawsze zawieszenie pneumatyczne, w którym pierwsza oś podnosi się automatycznie, co w znacznym stopniu ułatwia obsługę.

Pozostałe pożądane elementy to m.in.: zabezpieczenia boczne oraz tylne (zgodne z normami ECE), funkcja spuszczania powietrza z poduszek, płyta sprzęgu ze specjalnym sworzniem królewskim, nogi podporowe, regulowany układ hamulcowy, system antyblokujący (najlepiej ABS), skrzynia ładunkowa z grubej blachy (wyposażona w klapy uszczelnione gumą), instalacja elektryczna o napięciu 24 V, błotniki z chlapaczami oraz hak holujący. Jeśli zamierzamy przewozić głównie towary sypkie i stosunkowo lekkie, to powinniśmy koniecznie pomyśleć o naczepach z ruchomą podłogą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji