W ostatnim czasie niezwykle dużą popularnością cieszy się styl industrialny we wnętrzach domów i mieszkań. Narodził się on w USA na fali kryzysu ekonomicznego, którego konsekwencją była upadłość licznych zakładów przemysłowych i produkcyjnych. Opuszczone fabryki stały się atrakcyjnym miejscem pracy i życia dla artystów, a z czasem również dla zwykłych ludzi. Omawiany styl odznacza się przede wszystkim ogólną surowością i minimalizmem, a jednym z najważniejszych elementów wyposażenia są specyficzne meble, takie jak choćby metalowy stolik loft ze szklanym blatem, drewniane krzesła czy duże stoły na stalowej podstawie.
Podstawową cechą pomieszczeń urządzonych w stylu industrialnym jest ich spora wielkość, wynikająca z braku stref wydzielonych za pomocą ścian (np. między kuchnią oraz salonem albo pokojem dziennym i łazienką). Często znajdują się w nich również specyficzne duże okna, które dodatkowo optycznie powiększają metraż. Najczęściej wykorzystywane materiały to beton, stal, szkło, tworzywa sztuczne, drewno oraz cegła, natomiast dominujące kolory – szarości, odcienie bieli, beże, brązy i czernie.
Bardzo ważnym elementem zaaranżowanych w ten sposób domów są meble z duszą, pochodzące z bazarów, targów staroci albo recyklingu. Zaliczamy do nich choćby kanapę i fotel obity skórą, regał industrialny na metalowym stelażu, stół wykonany z postarzanego drewna (na stalowych nogach), szklany stolik kawowy, prostą w formie komodę i masywne łóżko z zagłówkiem. Doskonale sprawdzają się tutaj również konstrukcje stylizowane na steampunk, czyli nawiązujące bezpośrednio do epoki wiktoriańskiej. Pozostałe charakterystyczne elementy to: fabryczne lampy wiszące, rolety i żaluzje metalowe, surowe kominki z palonej cegły oraz stalowe szyny pod sufitem.