Przemysł i technika

Akumulator żelowy – jakie są jego zalety?

Główną zaletą akumulatorów żelowych jest ich odporność na wibracje i uderzenia. Ten typ akumulatora stosowany jest w urządzeniach, które poddawane są silnym obciążeniom mechanicznym, na przykład w samochodach elektrycznych i motocyklach.

Technologia akumulatorów żelowych jest stosunkowo nowa i nie ma za sobą wielu lat rozwoju. Jednak ten akumulator jest już na rynku w różnych modelach. Technologia ta została przetestowana przez specjalistów, którzy pracują nad nią od wielu lat, dlatego można kupić akumulator żelowy bez obaw o jego jakość czy niezawodność.

Akumulatory żelowe zbudowane są z separatorów wykonanych z chlorku winylu (polichlorku winylu), które wypełnione są elektrolitami składającymi się z wodorotlenku potasu (KOH) i glikolu etylenowego (EG). Jeśli mówimy o zaletach tych baterii, to należy zauważyć, że lepiej niż zwykłe baterie wytrzymują one silne wibracje i wstrząsy. 

Niektóre z tych zalet to:

Dłuższa żywotność 

Akumulator żelowy działa dłużej niż inne rodzaje akumulatorów, ponieważ nie używa płynnych elektrolitów. Dlatego nie ma ryzyka, że elektrolit wycieknie z akumulatora lub uszkodzi go z czasem.

Niska konserwacja 

Akumulatory żelowe wymagają mniejszej konserwacji niż inne typy akumulatorów, ponieważ nie wycieka z nich kwas i mogą funkcjonować przez wiele lat bez konieczności wymiany lub ponownego ładowania. To sprawia, że są idealne do zastosowań, w których urządzenia muszą być przechowywane przez długie okresy bez żadnego użycia, takich jak systemy magazynowania energii słonecznej lub systemy zasilania rezerwowego w miesiącach zimowych, kiedy jest mało światła słonecznego dostępnego do generowania energii przez panele słoneczne na domach lub firmach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji