Posiadanie własnej przyczepki samochodowej wymaga od nas stosowania się do przepisów prawa, w tym zwłaszcza do zadbania o właściwe wyposażenie naszej konstrukcji. Zapisy w kodeksie w jasny i klarowny sposób definiują, jakie elementy powinniśmy zamontować i o jakie oświetlenie zadbać. Pamiętajmy o tym, że niestosowanie się do reguł w tym zakresie może skutkować nawet odebraniem prawa jazdy. Wszelkie niezbędne akcesoria do przyczep samochodowych kupimy w sklepach internetowych albo stacjonarnych.
Zapisy zawarte w prawie precyzyjnie regulują oświetlenie zarówno auta, jak i przyczepy. Jeżeli jej szerokość przekracza 1,6 m, wówczas koniecznie musi zostać wyposażona w światła pozycyjne przednie. Tylne światła są natomiast niezbędne dla dosłownie wszystkich konstrukcji, bez względu na to, czy są to przyczepy 2-osiowe, czy jednoosiowe. Dodatkowo każda z nich powinna mieć specjalne czerwone odblaski z tyłu oraz białe z przodu. Takie posiadają te dostępne na https://carro.com.pl/kategoria/przyczepy-samochodowe/2-osiowe/.
Konstrukcje przekraczające 2,1 m szerokości muszą również posiadać tzw. światła obrysowe z przodu (czerwone, pomarańczowe lub żółte) i z tyłu (żółte, białe albo niebieskie). Wymogiem jest też wyposażenie przyczepy w takie elementy, jak trójkąt ostrzegawczy czy koła podporowe (dla zwiększenia stabilności). Poza tym niektórzy właściciele decydują się na akcesoria ponadprogramowe – m.in. kamerki cofania oraz nakładki na lusterka.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć o dwóch kluczowych zasadach. Po pierwsze posiadacze prawa jazdy kat. B mogą się poruszać po drodze z przyczepą, której waga wraz z pojazdem (całkowita) nie przekracza 3,5 tony. Po drugie, dopuszczalna prędkość z omawianą konstrukcją w terenie zabudowanym wynosi 50 km/h, a nie zabudowanym – 70 km/h.