Wypoczynek

Windsurfing – Niebezpieczny sport czy sposób na aktywny wypoczynek?

Windsurfing to sport, który łączy w sobie elementy surfingu i żeglarstwa. Składa się z deski, która jest dużą deską surfingową z freeboardem, czyli pokładem, podobnym do katamaranów używanych w sporcie windsurfingowym. Zawodnik stoi na desce i używa żagla (tradycyjnie grota) do poruszania się w pożądanym kierunku.

Jak to działa?

Windsurfer kontroluje swój statek z jego lub jej masy ciała i przesunięcie środka równowagi. W większości przypadków wiąże się to z możliwością wyskoczenia przynajmniej lekko w powietrze, aby w razie potrzeby przesunąć ciężar ciała do przodu lub do tyłu. Zdolność do tego zależy od tego czy deska ma odpowiedni rocker i/lub footstrapy, które pozwalają na tego typu ruch.

Żagiel

Materiał żagla jest elastyczny i może być wykonany z kilku różnych rodzajów tkanin, z których każda ma swoje własne cechy. Żagle skórzane są tradycyjnie wykonane ze skóry krowy, ale zostały zastąpione przez materiały syntetyczne, ponieważ są mniej trwałe. Skórzany żagiel będzie się rozciągał kiedy jest mokry, co może spowodować, że po wyschnięciu będzie odbiegał od swojego optymalnego kształtu. Rezultatem jest słaba wydajność i uszkodzenie szwów, jeśli nie zostanie to poprawione natychmiast po użyciu w wodzie. Żagle skórzane wymagają również więcej konserwacji niż inne materiały, ponieważ muszą być regularnie czyszczone przy użyciu specjalnych produktów.

Dlaczego warto?

Windsurfing może mieć szereg pozytywnych efektów zdrowotnych, w tym zmniejszone ryzyko chorób serca i cukrzycy. Jest to również dobry sposób na wzmocnienie mięśni rdzenia i poprawę równowagi. Wykazano, że żeglarstwo ma również pozytywny wpływ na nastrój. Jednak nie jest łatwo nauczyć się windsurfingu. Potrzeba wiele praktyki, aby rozwinąć dobre umiejętności i stać się biegłym w tym sporcie. Nawet jeśli jesteś doświadczonym żeglarzem, nauka windsurfingu może być trudna, dlatego wejdź na stronę https://www.easy-surfcenter.pl/, żeby zobaczyć dostępne kursy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wybór redakcji