Metalowe konstrukcje pomimo swej trwałości wymagają regularnej diagnostyki i konserwacji. Weryfikację ich stanu technicznego umożliwiają przeprowadzane badania. W zależności od potrzeb stosuje się różne metody. Do najczęściej wykorzystywanych zalicza się badania nieniszczące oznaczane symbolem NDT.
Skrót NDT pochodzi od angielskich słów Non Destructing Testing i oznacza grupę metod diagnostycznych, które pozwalają uzyskać informacje o badanym materiale, bądź konstrukcji bez wprowadzania jakichkolwiek zmian jej cech użytkowych. W wyniku przeprowadzanych testów zdolności wytrzymałościowe oraz eksploatacyjne testowanych obiektów nie ulegają zmianie, jak ma to miejsce w przypadku badań niszczących. Wśród stosowanych metod NDT najbardziej powszechnie są badania wizualne VT, penetracyjne PT, magnetyczno-proszkowe MT, radiograficzne RT oraz ultradźwiękowe UT. Szczegółowe informacje na temat poszczególnych metod znaleźć można np. na stronie http://ndtgorka.com.pl/.
Badania nieniszczące wykonywane są przede wszystkim w celu wykrycia wszelkiego rodzaju wad materiałowych i konstrukcyjnych, a także braków ciągłości i jednorodności kontrolowanego przedmiotu. Prawidłowo przeprowadzone badania pozwalają również wskazać ogniska korozyjne i erozyjne. Wykonywanie tego rodzaju czynności jest niezbędne w celu określenia stanu technicznego metalowych obiektów, a także sposobu ich konserwacji i naprawy. Dzięki badaniom NDT możliwe jest stałe monitorowanie przedmiotów i konstrukcji oraz wczesne wykrywanie nieprawidłowości. Regularne wykonywanie testów wpływa więc na poprawę bezpieczeństwa i zmniejszenie ryzyka występowania poważnych usterek i awarii.