Biznes i usługi

Kto może zgłosić wniosek o upadłość konsumencką?

Pojęcie upadłości konsumenckiej brzmi poważnie. Zwykle wiąże się z trudną sytuacją finansową, która zmusza do podjęcia kroków formalnych. Posiadając długi, często nie wiemy, jak się zachować, by uratować resztę majątku. Warto wtedy korzystać z pomocy specjalistów, którzy znają obowiązujące przepisy i wykorzystują tę wiedzę. Taką pomoc i doradztwo świadczy wiele profesjonalne firm, których oferty są dostępne w internecie, na stronach takich jak np.: https://wyzerujdlugi.pl/upadlosc-konsumencka/.

Długi i co dalej?

Postępowanie upadłościowe podejmowane jest na skutek wniosku złożonego przez konsumenta lub wierzyciela. Prawo do złożenia wniosku o ogłoszeniu upadłości posiada wyłącznie osoba fizyczna, która spełnia poniższe warunki: nie prowadzi działalności gospodarczej lub nie jest wspólnikiem osobowej spółki handlowej. Pismo zawierające tego typu prośbę można złożyć w dowolnym czasie, ale tylko po spełnieniu omówionych kryteriów.

Istnieją również kluczowe przeciwwskazania, które uniemożliwiają ubieganie się o zastosowanie procedury. Wniosku o wszczęcie upadłości konsumenckiej nie może złożyć: spółka, ani wspólnik spółki osobowej, w tym spółki partnerskiej, jawnej, komandytowej. Takiego prawa nie ma też fundacja ani stowarzyszenie. O złożenie wniosku nie mogą również ubiegać się małżeństwa (ale nie dotyczy to każdego z małżonków osobno – w przypadku spełnienia kryteriów podanych powyżej). Przepisy nie uwzględniają również osób prowadzących działalność gospodarczą, nawet niezarejestrowaną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × 2 =

Wybór redakcji