Jak złożyć dobry i niedrogi sprzęt komputerowy?
Przemysł i technika
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Jak złożyć dobry i niedrogi sprzęt komputerowy?

Komputer to urządzenie, które w dzisiejszych czasach znaleźć można niemal w każdym domu. Niestety dynamiczny rozwój technologii sprawia, że co kilka lat trzeba wymieniać posiadany sprzęt na nowszy i bardziej wydajny. W związku  tym, że zakup nowego komputera to spory wydatek, warto zastanowić się jak pozyskać dobry i niedrogi sprzęt.

Gotowy zestaw czy składak?

Osoby, które poszukują nowego komputera, mogą udać się do sklepu elektronicznego i wybrać gotowy zestaw lub kupić wybrane podzespoły i samodzielnie złożyć je w jedną całość. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje zalety i wady. Decydując się na zakup gotowego zestawu, zyskuje się pewność, że wszystkie jego elementy są ze sobą kompatybilne. Charakterystyczną cechą takich urządzeń jest duża niezawodność. Komputer ma zwykle zainstalowany system operacyjny i po uruchomieniu jest od razu gotowy do działania. Wadą takiego rozwiązania jest z pewnością brak możliwości swobodnej konfiguracji podzespołów.

Osoby, które samodzielnie składają komputery, mogą kupić takie podzespoły, jakie ich zdaniem zapewniają najwyższą jakość oraz wydajność. Dzięki temu złożony sprzęt będzie dokładnie dopasowany do ich potrzeb oraz możliwości finansowych. Na samodzielny montaż urządzenia często decydują się osoby, które nie dysponują zbyt dużym budżetem. Jeśli jednak ktoś nie ma wolnego czasu lub też nie potrafi tego robić, a nie chce wydawać majątku na nowe urządzenie, powinien zainteresować się poleasingowymi komputerami. W sprzedaży znaleźć można ciekawe modele, które charakteryzują się znakomitym stosunkiem ceny do wydajności.

Najważniejsze podzespoły

Żeby złożyć dobry i niedrogi sprzęt komputerowy, trzeba dysponować pewną wiedzą. Uzyskać ją można, czytając różnego rodzaju poradniki dostępne w Internecie lub odwiedzając specjalistyczne fora komputerowe, na których bardziej doświadczeni użytkownicy chętnie udzielają wartościowych porad. Dzięki tym poradom można dowiedzieć się, jaki wybrać procesor, dysk twardy, kartę graficzną, płytę główną, czy też pamięć RAM. Jeśli chodzi o serce każdego komputera, czyli procesor do wyboru są układy marki Intel lub AMD. Osoby, którym zależy na dobrej wydajności przy stosunkowo niskiej cenie, powinny raczej zdecydować się na procesory AMD, które są zdecydowanie tańsze od modeli Intela, przy podobnej wydajności.

Kolejnym krokiem podczas składania taniego i szybkiego komputera jest wybór karty graficznej. W tym wypadku wybór jest stosunkowo prosty i uzależniony od ilości dostępnego budżetu. Wydaje się, że nie ma sensu inwestowanie w najdroższe i najlepsze modele, które kosztują bardzo wiele. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup nieco starszego chipsetu. Żeby znaleźć dobrej jakości produkt, warto zapoznać się z opiniami użytkowników dostępnymi w Internecie. Pozwoli to zawęzić grono poszukiwań i wybrać produkt, który będzie charakteryzował się nie tylko dobrą wydajnością, ale również niezawodnością. Kolejnym elementem, na który należ zwrócić uwagę jest pamięć RAM.

Obecnie absolutnym standardem są komputery wyposażone w 8 GB RAM-u. Ze względu na spadające ceny pamięci warto rozważyć zakup czterech kości po 4 GB, co da łącznie 16 GB pamięci operacyjnej. Optymalny wydaje się wybór modeli o częstotliwości pracy wynoszącej od 2933 MHz do 3200 MHz. Kości o niższej częstotliwości mogą spowodować ograniczenie wydajności komputera, te o wyższych parametrach są sporo droższe, lecz nieznacznie szybsze. Po dokonaniu wyboru procesora oraz karty graficznej można przystąpić do poszukiwania odpowiedniej płyty głównej. Decyzja dotycząca zakupu płyty głównej powinna być w dużym stopniu uzależniona od tego, czy użytkownik zamierza podkręcać prędkość procesora. Tańsze modele wyposażone są zwykle w słabszy chipset, który uniemożliwia wprowadzanie takich modyfikacji. Przyjmuje się, że dobrej jakości płyty główne dostępne są w przedziale cenowym 300-500 zł.

Wybór obudowy, zasilacza oraz systemu chłodzenia

Kupując komputer przenośny taki jak laptop hp elitebook 8440p, otrzymuje się gotowy produkt, w którym poszczególne podzespoły zostały optymalnie dobrane i skonfigurowane. W przypadku samodzielnego składania zestawu należy podjąć decyzje nie tylko dotyczące wyboru procesora, karty graficznej, czy też płyty głównej, ale również obudowy, zasilacza, czy też systemu chłodzenia. Decydując się na zakup obudowy, warto zwrócić uwagę zarówno na względy estetyczne, jak i praktyczne. Dobrej jakości produkt powinien pomieścić wszystkie elementy zestawu i zapewniać swobodną cyrkulację powietrza wewnątrz komputera. Pozwoli to na skuteczne odprowadzanie ciepła i uchroni sprzęt przed przegrzewaniem. Istotne znaczenie ma także wybór odpowiedniego systemu chłodzenia. W większości zestawów doskonale sprawdza się system chłodzenia powietrzem.

W przypadku podkręcania procesora warto zastanowić się nad zakupem wodnego układu chłodzenia. Jego zaletą jest znakomita wydajność, a wadą stosunkowo wysoka cena. Ostatnia decyzja, jaką należy podjąć podczas kompletowania sprzętu komputerowego, dotyczy zasilania. Wybór zasilacza powinien być uzależniony od rodzaju zastosowanego procesora oraz wydajności karty graficznej. Zazwyczaj w zupełności wystarczający jest zakup urządzenia o mocy 600W pochodzącego od znanego producenta. Taki sprzęt zapewni stabilną i bezawaryjną pracę komputera przez długi czas.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poznaj Search Engine Optimization i zarezerwuj darmowy audyt SEO!
Poznaj Search Engine Optimization i zarezerwuj darmowy audyt SEO!
Search Engine Optimization jest ważną i niezbędną umiejętnością, którą powinna posiadać każda strona internetowa. Nie jest to łatwe zadanie, ale […]
Kolorowe buty – kit czy hit?
Kolorowe buty – kit czy hit?
Kolory niewątpliwie królują na polskich ulicach w czasie wakacji już od kilku lat. Niesamowicie modne są modele monochromatyczne, czyli jednobarwne. […]
Jakie kwestie wziąć pod uwagę, przy wyborze uczelni?
Jakie kwestie wziąć pod uwagę, przy wyborze uczelni?
Wybór uczelni to poważna decyzja. Będziesz musiał zdecydować, czy chcesz iść do szkoły, która jest blisko domu, lub jeśli jesteś […]
Ostatnie wpisy