Rozstanie z ukochanym, ciężka choroba nasza czy najbliższej nam osoby, utrata pracy, plany, które nie wyszły. Wszystko wydaje nam się być wówczas naszym wrogiem, stajemy się ofiarą, czujemy się jak ofiara i jak ofiara się zachowujemy. Podczas kryzysu emocjonalnego umysł nie znajduje żadnych pozytywów dookoła nas.
Każdy kryzys uczy nas czegoś nowego – o sobie, o swoim otoczeniu, o relacjach z ludźmi. Uczy nas rozumieć siebie, swoje reakcje. Wystarczy tylko skupić się na tej sferze emocji i ją obserwować. Trudny okres w życiu pozwala się rozwijać.
Przede wszystkim musimy zaakceptować ten trudny czas. Zrozumieć, że on nastał, że jest, że kiedyś minie i pozwolić mu swobodnie przepłynąć. Wszystko się zmienia i każdy trudny okres się kiedyś skończy, nic nie trwa wiecznie. Możemy wziąć sprawy w swoje ręce i poszukać nowych perspektyw. Na pewno, aby znaleźć w sobie siłę do działania, musimy przestać się obwiniać, bo to nas zżera od środka i blokuje. Zrób listę swoich sukcesów, zaliczonych egzaminów, radości, pochwał. Warto też obejrzeć dobrą komedię, spotkać się z przyjaciółmi, pójść na zakupy, odwiedzić studio urody czy wybrać się na masaż lub relaks w SPA – po prostu zrobić coś dla siebie. Zmęcz się – wysiłek fizyczny i aktywny tryb życia super redukują stres.
Przy głębszym smutku, kiedy rano nie jesteśmy w stanie wstać z łóżka, nic nie ma sensu i nie chce nam się żyć, mamy stany lękowe i nerwice czy po prostu nie wiemy jak sobie radzić ze stresem i zaistniałym, z pozoru błahym problemem – warto skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże przetrwać trudny okres i nauczy nas odczytywania naszych emocji i pracy z nimi. Takie usługi świadczą psychologowie i psychoterapeuci z Poznania. Można ich znaleźć np. na stronie internetowej https://uwazna-psycholog.pl/. Wysłuchają, doradzą, pomogą. Zajmują się życiem nie tylko tym psychologicznym, ale także seksualnym, zawodowym, rodzinnym, relacjami z innymi. To dobry, doświadczony zespół.